Mida on vaja teada seoses UK üleminekuperioodi lõpuga?

Veebilehelt leiavad kasulikku infot Eesti ja Ühendkuningriigi kodanikud, reisijad, ettevõtjad, tudengid ja teiste valdkondade esindajad, kelle staatust või tegevust Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu suhete muutumine mõjutab.

Mida on vaja teada seoses EL-UK uute suhetega alates 1.01.2021?

Mis muutus alates 1. jaanuarist 2021?

  • Alates 1. jaanuarist 2021 saavad turistid, ärilistel eesmärkidel reisijad ja tudengid, kes ei plaani viibida kauem kui kuus kuud järjest, reisida UKsse viisavabalt ja viibida UKs kuni kuus kuud järjest.
  • Reisides on ID-kaardi asemel on vajalik kaasa võtta kehtiv pass. UK lubas ELi kodanikel riiki siseneda ID-kaardi alusel kuni 30. septembrini 2021. Erandina saavad Suurbritanniasse peale 1.10.2021 ID-kaardiga siseneda Suurbritannias ametlikult elavad isikud. Lähem teave. Täiendavate küsimuste korral palume pöörduda Suurbritannia võimude poole.
  • ELi ravikindlustuskaart kehtib UKs edasi senises korras.
  • Inimestel, kes on 31.12.2020 seisuga piiriüleses olukorras, on UKs jätkuvalt õigus saada vajaminevat arstiabi. Piiriüleses olukorras olev Eesti kindlustatu saab vajaminevat arstiabi piiriülese olukorra lõppemiseni Euroopa ravikindlustuskaardi ja UK märkega Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaadi alusel. UKs kehtivat asendussertifikaati saab tellida ainult helistades haigekassa klienditelefonil (+372) 669 6630 või saates e-kirja [email protected]
  • Alates 1. jaanuarist 2021 muutus vajalikuks rahvusvahelise rohelise kaardi olemasolu nii Eesti sõidukijuhtidel UKs kui ka vastupidi.
  • Alates 1. jaanuarist 2021 muutus ka EL ja UK vahel reisivate reisijate kaitstuse tase. Sõltuvalt transpordiliigist ei pruugi ELi reisijate õigused UKsse sisenedes või sealt lahkudes enam kehtida.
  • Muutusid pakkide tellimise tingimused. Alates 1. jaanuarist saab üle 150 euro maksvate saadetiste puhul tollimaksuvabalt UKst tellida UK päritoluga kaupu. Kolmandate riikide päritolu kaupadele kehtestub tollimaks. Käibemaks ketib saadetistele, mis maksavad enam kui 22 eurot. Rohkem infot vt siit.
  • UKsse reisimisel soovitame tutvuda UK tollieeskirjadega. Teatud kaupade või isiklike asjade (näiteks toidukaubad, taimed ja taimsed saadused, ravimid jne) sissetoomisele on kehtestatud erinõuded ning see kaup tuleb tollis deklareerida. Eelnev ei kehti Põhja-Iiri tolliterritooriumi puhul, kus jäävad kehtima senised reeglid.
  • Naastes reisilt tagasi Eestisse tuleb arvestada, et tollimaksuvaba impordi suhtes kohaldatakse samu piiranguid kui kolmandast riigist saabudes. Reisija kaasa toodud kaup, mis on kaubanduslikku laadi või ületab maksuvaba väärtuse või koguse, maksustatakse tollimaksu, käibemaksu ja aktsiisiga. *eelnev ei kehti Põhja-Iiri tolliterritooriumi puhul, kus jäävad kehtima senised reeglid.
  • Tuleb arvestada, et alates 1. jaanuarist 2021 võivad UKs mobiilteenustele kehtestuda senist suuremad rändlustasud.
  • Euroopa Liidu lemmikloomapass ei ole alates 1. jaanuarist 2021 enam kehtiv reisimist võimaldav dokument. Soovitame kontrollida UK tolli kodulehelt, millised nõuded kehtivad lemmikloomade toomisel UKsse.
  • Alates 1. jaanuarist 2021 ei ole Euroopa Liidu kodanikel enam õiguslikku alust kolmandas riigis konsulaarabi saamiseks UK saatkondade või konsulaatide poole pöörduda
  • Põhjalik info Euroopa komisjoni teatis muudatustest reisimisel peale 1.01.2021 EL kodanikele, kes reisivad Ühendkuningriiki või vastupidi, eesti keeles.

Mis muutus alates 1. jaanuarist 2021 ettevõtjate jaoks?

  • Alates 1. jaanuarist toimusid ulatuslikud muudatused kauplemisel UKga, kuna UK lahkus nii Euroopa Liidu siseturult kui ka tolliliidust. Seega lõppes kaupade, teenuste, kapitali ja inimeste vaba liikumine ja UKst saab ka kaubanduse seisukohast nö kolmas riik, kehtestus tollirezhiim. See tähendab, et kõik kaubad, mis sisenevad UKst või väljuvad UKsse, allutatati samadele tollitoimingutele ja kontrollidele, mis on ette nähtud ELi välistele riikidele.
  • Alates 1. jaanuarist 2021 hakkas kehtima ELi ja UK vahel uus kaubandus- ja koostööleping, mis põhineb vabakaubanduse põhimõtetel. Kauplemine ELi ja UK vahel on kvoodi-ja tariifivaba, kuid tuleb arvestada, et ekspordi- ja impordiprotseduurid on aeganõudvamad ja keerulisemad.
  • Kaubandus- ja koostööleping näeb ette, et alates 01.01.2021 saab UKst pärit kaupade impordi suhtes kohaldada sooduskohtlemist tingimusel, et lepingus nimetatud tingimused on täidetud. Sama kehtib ka ELi kaupade eksportimisel UKsse. Päritolureeglid on sätestatud lepingu 2. peatükis ning tollimaksuvabastust saavad kasutada ainult kaubad, mis vastavad lepingu alusel sooduspäritolu tingimustele (vt lähemalt EMTA sooduspäritolu lehelt).
  • Euroopa Liidu ettevõtetel, kes tahavad Ühendkuningriiki eksportida või sealt importida, peab olema tolliformaalsuste jaoks ettevõtjate registreerimise ja identifitseerimise (EORI) number. Eestis on vastav asutus Maksu- ja Tolliamet.

  • Kaupadele, mis on teele pandud enne 1. jaanuari 2021 on Euroopa Liidu tollistaatus, isegi kui nad jõuavad Ühendkuningriiki peale seda kuupäeva. Selleks peavad ettevõtted tõendama, et kaupade liikuma hakkamine toimus enne 1. jaanuari 2021 ja kaubal on EL tollistaatus. Hilisemalt teele pandud kaupadele rakenduvad tollitariifid. 1. jaanuarist kehtib EList UKsse eksportimisel uus tollitariifistik.

  • Sellest, mis muutus kaubavahetuses UKga alates 1. jaanuarist, loe pikemalt Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

  • Soovitame ettevõtjaile riskide maandamiseks järgmist:
    • Eksporti ja importi puudutavate muudatuste osas UK poolel on oluline tutvuda UK uue tollikontrolli süsteemiga. Uus süsteem rakendus kolmes etapis kuni 1. juulini 2021 ja annab ettevõtetele lisaaega vajalike ettevalmistuste tegemiseks.
    • Selgitada välja, kuidas on lepingus sätestatud edasist kaubavahetust, tollikorraldust- ja kontrolle (sh SPS reegleid), päritolureegleid, vastastikust tunnustamist, tootemärgistust, standardeid, intellektuaalomandit, vaidluste lahendamist jm. puudutavad küsimused.
    • tutvuda Euroopa Komisjoni sektoripõhiste infolehtedega (readiness notices), milles anti esmast infot muudatustest ja võimalikest tagajärgedest (enamik olemas eesti keeles).
    • ettevõtluse-alasteks muudatusteks valmistumisel soovitame läbida Euroopa Komisjoni Brexitiks valmisoleku kontrollnimekirja (checklist).

Milline oli majanduslik mõju Eestile?

  • Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise mõju Eesti majandusele oli pigem tagasihoidlik ning avaldus peamiselt väliskaubanduse kaudu.
  • Mõistagi põhjustas UK lahkumine suuremat majanduslikku mõju nendele ettevõtetele, kes on Ühendkuningriigi turuga lähemalt seotud.
  • Eesti peamised ekspordiartiklid Ühendkuningriigi suunal on olnud puit ja puidutooted, mööbel ja puitmajad ning elektrimasinad ja -seadmed, mis moodustasid ligi 60 protsenti Eesti kaupade ekspordist. Tollimaksude rakendumine Euroopa Liidust imporditud kaupadele võib meie eksportööridele põhjustada lisakulutusi. 

Mis muutus seoses UKsse õppima minekuga?

  • Kui soovite õppimist alustada UKs pärast 1. jaanuarist 2021 tuleb taotleda õpilasviisa vastavalt UK sisserännusüsteemi reeglitele.
  • Tudengiviisat saab taotleda kõige varasemalt kuus kuud enne kursuse alustamist ning viisa staatuse vastus saabub kolme nädala jooksul.
  • Tudengiviisa taotlemiseks on nõutav, et omate vastuvõtvalt haridusasutuselt kutset. Täiendavate nõuetega soovitame tutvuda siit.
  • Kui olete UK kõrgkoolis õpingud (näiteks bakalaureuse või magistriõppe) lõpetanud, on teil võimalik taotleda lõpetajaviisat, mis võimaldab UKs töötamist ja töö otsimist kaheks aastaks (doktorantidele kolmeks aastaks).
  • Noortel ja lastel vanuses neli kuni seitseteist on UKs õppimiseks võimalik taotleda alaealiste õpilaste viisat (child student visa). Taotlemiseks tuleb tõendada vanemate või eestkostja nõusolekut.
  • Enne 31. detsembrist 2020 UKsse saabunud üliõpilane saab pärast üleminekuperioodi lõppu UKs samamoodi edasi elada, kuid peab taotlema uut UK elaniku staatust.
  • 31. detsembri 2020 seisuga piiriüleses olukorras olev Eestis kindlustatud õpilane saab UKs vajaminevat arstiabi õpingute lõppemiseni Euroopa ravikindlustuskaardi ja UK märkega Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaadi alusel. Ühendkuningriigis kehtivat asendussertifikaati saab tellida ainult helistades haigekassa klienditelefonil (+372) 669 6630 või saates e-kirja [email protected]

Mis muutus alates 1. jaanuarist 2021?

  • Kui plaanite alates 1. jaanuarist 2021 Ühendkuningriiki elama või tööle kolida, siis  tuleb taotleda elamis- ja tööluba vastavalt UK uue sisserännusüsteemi reeglitele.
  • Kui elasite UKs enne 1. jaanuari 2021, siis tuleb taotleda püsielaniku staatust (nn EU settlement scheme). Taotlussüsteem on avatud 30. juunini 2021. Teie jaoks jäävad kehtima senised Euroopa Liidu kodanike õigused UKs, vastavalt väljaastumislepingu kodanike õiguste peatüki sätetele.

Osa Eestis ravikindlustatud inimesi saab Ühendkuningriigi terviselõivu tagasi

Suurbritannia lahkumisel Euroopa Liidust on Suurbritannia kehtestanud riiki elama, tööle või õppima tulla soovijatele terviselõivu maksmise kohustuse (Health Fee). Suurbritannia annab teada, et osal inimestest tekib õigus terviselõivu hüvitamisele.

Õigus tekib:
  1. Suurbritanniasse suundunud üliõpilastel, kes õpivad täiskoormusega, kellel on Suurbritannia viisa kehtivusega 1. jaanuarist 2021, kes seal ei tööta ja kellel on kehtiv Euroopa Ravikindlustuskaart. Oluline on, et üliõpilased jälgiksid tervislõivu hüvitamise infot. Suurbritannia avaldab selle lehel GOV.UK ja jagab teavet ülikoolide kaudu. Seejärel tuleks teha tagasimaksevaldus esimesel võimalusel. Tagasimaksmise avaldusi hakatakse vastu võtma 1. jaanuaril 2022.
  2. Suurbritanniasse elama suundunud inimestel, kellel on kehtiv S1 vorm, mis on registreeritud Suurbritannia Riiklikus Terviseasutuses (NHS Business Service Authority). Need inimesed saavad oma taotlusi juba esitada. Hüvitatava summa suurus on proportsionaalne S1 kehtivuse perioodiga. S1 omanikud saavad hüvitise saamiseks pöörduda:

Overseas Healthcare Services
NHS Business Services Authority
Bridge House
152 Pilgrim Street
Newcastle upon Tyne
NE1 6SN

E-post: [email protected]
Telefon: 0191 218 1999 või +44 191 218 1999 väljastpoolt Ühendkuningriiki helistades

Üliõpilased peavad silmas pidama, et Euroopa ravikindlustuskaart ei kata kõikide terviseteenuste kulusid. Euroopa ravikindlustuskaart katab vaid vajaminevat arstiabi (necessary care), mille järgi tekkis vajadus teises riigis.

Plaanilist ravi see üldjuhul ei kata (teatud erisustega).  Seega, kui üliõpilane taotleb terviselõivu tagastamist, on Suurbritannial õigus neilt küsida osa terviseteenuste osutamise eest raha. Seega on otstarbekas kaaluda täiendava tervisekindlustuse tegemist. Lisainfo selle kohta, milliseid kulusid Euroopa ravikindlustuskaart katab, saab Eesti Haigekassa kodulehelt.

Euroopa ravikindlustuskaarti ja tõendit S1 väljastab Eestis ravikindlustatud inimestele Eesti Haigekassa.

Viimati uuendatud 08.09.2022