Kirjuta Valgevene poliitvangile

Valgevenes on üle 1300 poliitvangi, kellest enamus vangistati viimasel 2 aastal. See on rohkem kui Kihnu, Vormsi ja Ruhnu elanikke kokku. Okastraadi taga piinamise ja vaimse terrori ajal puudub poliitvangidel side välismaailmaga. Ainus suhtlus käib kirja teel. Kirjuta Valgevene poliitvangile kiri, et ta teaks: ta pole üksi!

Saadetud kirjad ei ole ainult poliitvangidele, vaid annavad ka Lukašenka režiimile märku, et inimõiguste rikkumine ei ole vastuvõetav ja rikkumistel hoitakse kõikjal maailmas silma peal.

Käsitsi kirjutatud kirja saates jõuab see enne poliitvangi tsensori lauale, kes oma äranägemise järgi otsustab, kas kiri jõuab kohale või ei. Et kirja kohalejõudmise võimalus oleks suurem, leiad alt mõned suunised ja mallid.

Viasna inimõiguste keskus on koondanud kõikide poliitvangide kohta info ühele lehele, kust leiad ka õigesti kirjutatud aadressi. Leitav siit: prisoners.spring96.org (tabeli vaade).

Kui kirjas on kasutatud salakoode, šifrit või kirja sisus kritiseeritakse Valgevene režiimi, valitsusasutusi ja inimesi, siis ei jõua kiri poliitvangini, vaid tsensor viskab selle prügikasti.

  • Ära alusta arutelu kinnipeetava vangisoleku põhjustest.
  • Ära kasuta väljendeid, mida võib tõlgendada äärmuslikena.
  • Väldi poliitilisi teemasid.
  • Ära kasuta roppusi, lühendeid ja võõrsõnu.
  • Mida vähem metafoore, seda parem, sest neid võidakse tõlgendada peidetud sõnumi või juhisena.
  • Kui soovid maailmas toimuvast kirjutada, vali hoolikalt kõnealune teema. Näiteks kui tead, et poliitvangile läheb korda jalgpall, võid talle kirjutada hiljutistest jalgpallimaailma sündmustest.

Tasub meeles pidada, et ükski nõuanne ei välista võimalust, et tsensor ei lase kirja kohale.
 

Tervita ja tutvusta end. Paku välja aruteluteema, mis võiks olla poliitvangile huvitav. Poliitvangide kohta leiad infot siit.

Kui sulle ei tule huvitavaid teemasid pähe, võid kirjeldada enda päeva või uusi asju, mida nägid või lugesid. Võid kirjutada ka oma reisidest, muljetest ja tunnetest. Kirjas võib julgelt kirjeldada ka argiseid asju, mida poliitvangid ei näe, näiteks akna taga säutsuvaid linde.

Kirjad peaksid olema valgevene- või venekeelsed.

Võite kasutada veebipõhiseid tõlketeenuseid, näiteks Google Translate’i. Ühtlasi on Viasna inimõiguste keskus loonud võimalikud kirjade mallid, mida võite julgelt kasutada.

Kõige parem on kirjutada nimi ja aadress valgevene keeles. Nii jõuab kiri kiiremini kohale ja ingliskeelne nimi erineb tihtipeale valgevenekeelsest.

Siin on üks näide õigesti kirjutatud aadressist. Pane tähele, et riik on kirjutatud inglise keeles.

Мария Колесникова
ИК №4
ул. Антошкина, 3
246035, г. Гомель
REPUBLIC OF BELARUS

Jah, kuid kõigil ei pruugi olla vangistuses ümbrikuid ega paberit, mida saata välismaale. Seetõttu peaksid oma kirjaga saatma poliitvangile lisaümbriku ja paberi.

Võimalikud kirja mallid

Toetuskiri valgevene keeles

Шаноўны_ая (імя/name)!

Я захапляюся Вашай смеласцю! Ведайце, што пра Вас ведаюць далёка за межамі Беларусі і падтрымліваюць!

Прыміце ад (краіна/country) самыя шчырыя словы салідарнасці!

(Імя, горад, дата/name, city, date)

Добры дзень, (імя/name)!

Я пішу Вам з (краіна, горад/country, city). Мы тут пра вас шмат гутарым і захапляемся. Упэўнены, Вы неверагодна моцны чалавек. І годны прыклад для нас усіх!

Трымайцеся, разам мы зможам многае!

(Імя, горад, дата/name, city, date)

Toetuskiri eesti keeles

Kallis (nimi)

Imetlen su julgust! Tea, et inimesed kaugel Valgevenest teavad ja toetavad sind!

Sa pole üksi!

(nimi, linn, kuupäev)

Tere, (nimi)!

Kirjutan sulle (riigist, linnast). Me räägime siin sinust palju ja imetleme sinu tegusid. Oleme kindlad, et oled uskumatult tugev inimene ja näitad meile kõigile väärt eeskuju!

Pea vastu, me saame koos palju ära teha!

(nimi, linn, kuupäev)

Kui jääd kirjasaatmisega hätta, võid täita ära selle vormi. Täidetud vormi peale saadavad vabatahtlikud kirja poliitvangile. Vorm on võõrkeelne, kuid võid kasutada Google Translate’i.

Kirjad on poliitvangide jaoks eriti väärtuslikud. Okastraadi taga ollakse pideva moraalse ja psühholoogilise surve all: „Sa eksid, kõik on su unustanud, sind pole kellelegi vaja“. Need mõtted võivad olla lämmatavad. Seetõttu aitavad sellistes olukordades kirjad. See näitab meie solidaarsust ja toetust. Ühtlasi on see ainus viis näidata poliitvangidele, et oleme nendega ja usume sellesse, mida nad on teinud ja teevad.

Viimati uuendatud 13.12.2022