Sa oled siin

WTO struktuur

WTO struktuuri paneb paika asutamislepingu IV artikkel.

Kõigi liikmete esindajatest koosnev ministrite konverents (Ministerial Conference) on WTO kõrgeim täitevvõimu organ, mis koguneb vähemalt kord kahe aasta jooksul. Siiani on toimunud üksteist konverentsi, viimane neist 10.-13. detsembril 2017.aastal Buenos Aireses. Ministrite konverents on volitatud tegema liikmete nõudmisel kõigis küsimustes mistahes mitmepoolse kaubanduslepingu alusel otsuseid vastavalt asutamislepingus ja asjakohases mitmepoolses kaubanduslepingus sisalduvatele spetsiifilistele nõuetele otsuste tegemise kohta.

Peanõukogu (General Council) tuleb kokku vastavalt vajadusele, ministrite konverentsi kohtumiste vahelisel ajal täidab Peanõukogu talle asutamislepingus määratud ülesannetele lisaks ka ministrite konverentsi funktsioone. Tegelikult on tegemist ühe WTO koguga, mis koosneb kõigi liikmete esindajatest. Peanõukogu kehtestab oma protseduurireeglid ning kiidab heaks lõikes 7 sätestatud komiteede protseduurireeglid. Peanõukogu võib võtta kolm erinevat kuju: peanõukogu, vaidlusi lahendav kehand (Dispute Settlemet Body; peanõukogu tuleb vajadusel kokku, et täita vaidluste lahendamise käsitlusleppes sätestatud vaidluste lahendamise organi kohustusi) ning kaubanduspoliitika ülevaatuseorgan (Trade Policy Review Body; peanõukogu tuleb kokku kaubanduspoliitika ülevaatuse organina, kui on vaja analüüsida WTO liikme kaubanduspoliitikat).

Peanõukogu üldjuhtimise all tegutseb kolm madalama tasemega nõukogu: kaubavahetuse nõukogu (GATT kaubanduslepingute toimimise jälgimine), teenuste kaubanduse nõukogu (GATSi toimimise jälgimine) ja intellektuaalse omandi õiguste kaubandusaspektide nõukogu (TRIPSi toimimise jälgimine).

Seoses Doha Arenguvooruga loodi Doha deklaratsiooniga peanõukogu üldjuhtimise alla kaubandusläbirääkimiste komitee (TNC – Trade Negotiations Committee), mis on jaotatud erinevate teemade alusel väiksemateks läbirääkimisorganiteks. TNC eesistujaks on WTO peadirektor.

WTO-siseselt on aastate jooksul riikide vahel erinevate teemade ümber välja kujunenud koalitsioonid, mis räägivad läbirääkimistel sageli ühehäälselt läbi sisemiselt määratud koordinaatori või läbirääkimismeeskonnana.

 

Ülevaatlik joonis WTO struktuurist

 

Viimati uuendatud: 21. Mai 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.