Sa oled siin

WTO ajalugu

USA ja Suurbritannia tegid peale II maailmasõda ÜRO Majandus- ja Sotsiaalnõukogule (Economic and Social Council - ECOSOC) ettepaneku luua rahvusvaheline kaubanduspoliitikat reguleeriv organ. Kaubandusläbirääkimiste esimese vooru tulemusena kirjutati 1947. aastal alla Üldisele Tolli- ja Kaubanduskokkuleppele (GATT). GATT eksisteeris kuni 1995. aastani rahvusvahelist kaubandust reguleeriva organisatsioonina, kuigi polnud otseselt selleks loodud. GATTi eesmärgiks oli vältida maailmakaubanduse tagasipöördumist sõjaeelsesse majandusblokkide ja protektsionismi poliitikasse ning edendada sõjas laastatud majanduste taastumist ja kasvu läbi rahvusvahelise kaubandussüsteemi arendamise. Hoolimata sellest, et GATT polnud ametlikult institutsioon ning vaatamata oma väikesele sekretariaadile ja puudulikule administratiivsele võimekusele, oli GATT jõuline ja kohanemisvõimeline organ. GATTi raames toimus 7 kaubandusläbirääkimiste vooru, mille jooksul kasvas osavõtjate arv 13-lt 123-ni, riikide kaubanduspoliitikas kaotati enamus kvootidest, alandati märkimisväärselt kaubandustariife ning tegeleti ka mitte-tariifsete piirangute vähendamisega. GATT mängis seeläbi suurt rolli II maailmasõja järgses rahvusvahelise kaubanduse elavnemises.

Viimati uuendatud: 5. August 2014

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.