Sa oled siin

Wassenaari kokkulepe

Wassenaar Arrangement

Wassenaari Kokkulepe asutati 1995. aastal Haagi eeslinnas Wassenaaris ja selle alaline sekretariaat asub Viinis. Eesti liitus Wassenaari kokkuleppega 2005. aastal.

Kokkulepe on sõlmitud selleks, et tagada tavarelvade ja kahesuguse kasutusega kaupade ning tehnoloogiate tarnimisel suurem läbipaistvus ja suurendada vastutust, takistades sellega nende kaupade ja tehnoloogiate destabiliseeriva mõjuga akumuleerumist agressiivsesse riiki või agressiivsele lõppkasutajale.

Ekspordikontrolli teostatakse sõjalise kasutusega kaupade (Munition List) ja kahesuguse kasutusega kaupade ning tehnoloogiate nimekirja (List of dual-use goods and technologies) ja selle lisade alusel. Liikmesmaad uuendavad neid nimekirju korrapäraselt võttes arvesse tehnoloogia arengut ja kogemusi.

Wassenaari liikmesriigid vahetavad vabatahtlikult sensitiivsete kaupade tarnetega seonduvat teavet, samal ajal on kaubatarnete või neist keeldumiste otsuste tegemine iga osaleva riigi ainuvastutus. Vastavalt kokkuleppele teavitavad riigid üksteist tarnetest ja keeldumistest riikidesse, mis ei ole Wassenaari liikmed. Samuti teavitatakse teisi kokkuleppe liikmeid (60 päeva jooksul) sensitiivsele kaubale antava tarnelitsentsi väljastamisest, kui samalaadse tarne puhul on kasvõi üks liikmesriik viimase kolme aasta jooksul keeldunud litsentsi väljastamisest.

Wassenaari Kokkulepe on avatud uutele liikmetele üleilmsel ja mitte-diskrimineerival alusel, uued liikmed võetakse vastu konsensusega.

Liikmesriigid kohtuvad regulaarselt, arutamaks ja võtmaks vastu kontrollrežiimi puudutavaid otsuseid (konsensuse alusel). Rotatsiooni põhimõttel vahetuv eesistujamaa korraldab plenaarkohtumisi vähemalt kord aastas, kus võetakse vastu iga-aastane eelarve ning moodustatakse töögrupid lahendamaks neile püstitatud ülesandeid.

Wassenaari Kokkuleppe liikmesriike on praeguseks 41:
Argentiina; Austraalia; Austria; Belgia; Bulgaaria; Eesti; Hispaania; Holland; Horvaatia; Iiri; Itaalia; Jaapan; Kanada; Kreeka; Korea Vabariik; Leedu; Luksemburg; Lõuna-Aafrika Vabariik; Läti; Malta; Mehhiko; Norra; Poola; Portugal; Prantsusmaa; Rootsi; Rumeenia; Šveits; Saksamaa; Soome; Slovakkia; Sloveenia; Suurbritannia; Taani; Tšehhi; Türgi; Ukraina; Ungari; USA; Uus-Meremaa; Venemaa.

Wassenaari Kokkuleppe kodulehekülg
http://www.wassenaar.org/index.html

Viimati uuendatud: 29. November 2012

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.