Sa oled siin

Washingtoni 1999. a. tippkohtumise deklaratsioon

 Alla kirjutatud ja avaldatud Põhja-Atlandi Nõukogu kohtumisel Washington DC-s 23. ja 24. aprillil 1999 osalenud riigipeade ja valitsusjuhtide poolt.

1. Meie, Põhja-Atlandi Alliansi liikmesriikide riigipead ja valitsusjuhid, teatame uue sajandi nimel oma vastastikusest kohustusest kaitsta oma rahvast, oma territooriumi ning oma vabadust, mis põhineb demokraatial, inimõigustel ja õiguse ülimusel. Maailm on viimase poolsajandi jooksul erakordselt muutunud, kuid meie ühised väärtushinnangud ja julgeolekuhuvid jäävad samaks.

2. Käesoleval juubelikohtumisel kinnitame oma kindlat otsust jätkata nimetatud eesmärkide poole püüdlemist, toetudes viiekümne aasta jooksul välja kujundatud usalduse ja koostöö tavale. Ühiskaitse on ka tulevikus NATO põhieesmärk. Me kinnitame, et me oleme võtnud endale kohustuse edendada rahu, stabiilsust ja vabadust.

3. Me avaldame austust nendele meestele ja naistele, kes on teeninud meie allianssi ja edendanud vabadusideed. Nende auks ja parema tuleviku nimel tahame aidata kaasa sellele, et tekiks tugevam ja suurem Euro-Atlandi piirkonna demokraatlike riikide ühendus - ühendus, milles austatakse inimõigusi ja põhivabadusi, kus piirid on inimestele, ideedele ja kaubandusele üha enam avatud, kus sõda muutub mõeldamatuks.

4. Me kinnitame taas oma Põhja-Atlandi lepingus sätestatud ustavust Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni põhikirja eesmärkidele ja põhimõtetele ning kordame oma soovi elada rahus kõikide riikidega ja lahendada mis tahes rahvusvahelised vaidlused rahumeelsel teel.

5. Me peame tulevikukatsumuste käsitlemisel olema sama tulemuslikud nagu me olime minevikus. Me võtame kokku 21. sajandisse astuva NATO arengu - allianss, mis on võtnud endale ühiskaitse kohustuse, suudab käsitleda kaasajal ja tulevikus meie julgeolekut ähvardavaid ohte, muutub tänu uutele liikmetele üha tugevamaks, on avatud uutele liikmetele ning teeb muude institutsioonide, partnerite ja Vahemere-dialoogi riikidega Euro-Atlandi julgeoleku ja stabiilsuse tugevdamise nimel üksteist toetavat koostööd.

6. NATO raamib Euroopa ja Põhja-Ameerika vahelist eluliselt tähtsat partnerlust. Me tervitame lisaimpulssi, mis on antud Euroopa kaitsevõime tugevdamisele, et Euroopa liitlasvägedel oleks võimalik üheskoos tõhusamalt tegutseda, tugevdades seega üleatlandilist partnerlust.

7. Me jääme kindlaks oma otsusele seista vastu kõigile, kes rikuvad inimõigusi, peavad sõdu ja vallutavad territooriume. Me säilitame nii poliitilise solidaarsuse kui ka relvajõud, mida on vaja, et kaitsta meie rahvaid ning astuda vastu järgmise sajandi julgeolekukatsumustele. Me tõotame parandada oma kaitsevõimet, et täita alliansi kõik 21. sajandi missioonid. Me jätkame usalduse ja julgeoleku loomist relvastuskontrolli, desarmeerimise ja tuumarelvade levikut tõkestavate meetmete abil. Me kordame oma hukkamõistu terrorismi suhtes ja oma kindlat otsust kaitsta end selle nuhtluse vastu.

8. Meie allianss jääb avatuks kõikidele Euroopa demokraatlikele riikidele, olenemata nende geograafilisest asukohast, kes on valmis täitma liikmekohustusi ning kelle vastuvõtmine tugevdaks Euroopa üldist julgeolekut ja stabiilsust. NATO on ühistel väärtushinnangutel ja ühisel vastutusel põhineva suurema ühenduse oluline tugisammas. Üheskoos tegutsedes arendavad liitlased ja partnerid, sealhulgas Venemaa ja Ukraina, oma koostööd ning kõrvaldavad külma sõja tekitatud lõhestatuse, aitamaks ehitada terviklikku ja vaba Euroopat, kus julgeolek ja heaolu on ühised ja jagamatud.

9. Viiskümmend aastat pärast NATO asutamist on Põhja-Ameerika ja Euroopa saatus endiselt lahutamatult seotud. Kui me tegutseme üheskoos, siis kaitseme oma vabadust ja julgeolekut ning tugevdame stabiilsust tõhusamalt, kui ükski meist seda üksinda suudaks. Seepärast ning algava sajandi nimel kuulutame sellesama alliansi põhieesmärkideks kestva rahu, julgeoleku ja vabaduse kõikidele Euroopa ja Põhja-Ameerika inimestele.

 

Viimati uuendatud: 22. Juuli 2009

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.