Sa oled siin

Soome Vabariik - VI PRAKTILINE INFO

Viimati uuendatud: 07.10.2019

Ärikultuur

Soomes tegutsede võiks juhtmõtteks olla "Maassa maan tavalla" ehk kui oled Roomas, käitu nagu roomlane.

Soome üldine ärikultuur ei erine kindlasti oluliselt teiste Põhjamaade omast. Soomlased peavad kokkulepetest kinni. Kohtumistele tullakse õigel ajal või tihti isegi varem. Hilinemine ei ole aktsepteeritav. Juhul kui väga tõsisel põhjusel siiski hiljaks jäädakse, tuleb esimesel võimalusl sellest teada anda ning ka selgitada, mis juhtus, et õigeks ajaks kohale ei jõua.

Kõige mugavam asjaajamise viis on e-kirja teel, sellele vastatakse peaaegu alati ja üsna kiiresti. Asjaajamine on tavaliselt meeldiv ja efektiivne.

On tüüpiline, et otsuste vastuvõtmisele eelneb pikk arutlemine ja põhjalik kaalumine. Soome ärikultuuri osaks on, et vestluspartneril lastakse lõpuni rääkida, vahele ei segata. Oluline on ka nn kandev pasu - võib tunduda, et soome partner on kõnelemise lõpetanud, tegelikult aga kogub ta mõtteid ja soovib oma mõttega jätkata. Oluline on ka kehakeele õige tõlgendamine - soomlane kuulab keskendunult ja noogutab aeg-ajalt. Noogutamine ei tähenda, et vestluskaaslasega kõiges nõus ollakse, vaid annab märku, et kuulatakse ja mõistetakse kuuldut.

Soomlaste tööpäev algab ja lõpeb reeglina varem kui Eestis. Tavaline tööpäeva kestus on näiteks 7.00-16.00 või 7.30-16.00. Seetõttu algab ka lõunaaeg, sealhulgas ärilõunad, meie jaoks harjumatult vara – kl 12 või isegi 11.30. Ärilõunate juurde juuakse enamasti vett, alkoholi üsna harva.

Suhtumine eestlastesse on enamasti sõbralik. Isiklike kontaktide loomine eestlaste ja soomlaste vahel on tavaliselt hõlbus - sugulasrahva tunne ja sarnane keel aitavad kindlasti kaasa. Suhtlemisel eelistavad soomlased kasutada sina-vormi, tihti isegi esmakohtumisel.

Pangandus ja teenindus

Soome Panga kodulehel saab tutvuda rahanduspoliitika, statistika ja majandusprognoosidega.

Pangaarve avamiseks Soomes või muude pangatoimingute puhul tuleks esmalt tutvuda konkreetse panga tingimuste ja soovidega. Soome suurematel pankadel on ühised Otto-märgitusega automaadid, kust on võimalik raha välja võtta.

Väga levinud on kaardimaksed ja enamasti saab tasuda ka välismaise deebet- ja krediitkaardiga. Kaupluste lahtiolekuaeg on viimastel aastatel pikenenud, toidukauplused on tihti avatud 7.00-23.00.

Teenindajad on sõbralikud, vastutulelikud ning räägivad enamasti head inglise keelt.

Riigipühad

Mitmed pühad, mida Eestis tähistatakse kindlal kuupäeval (jaanipäev, hingedepäev) on Soomes liikuvad pühad ja viidud alati laupäevale.

1. jaanuar uusaasta (Uudenvuoden päivä)
6. jaanuar kolmekuningapäev (Loppiainen)
Liikuv püha suur reede (Pitkäperjantai)
Liikuv püha 1. ja 2. Lihavõttepüha (Pääsiäinen)
1. mai volber (Vappupäivä)
Liikuv püha taevaminemise püha (Helatorstai)
Liikuv püha nelipüha (Helluntai)
Liikuv püha jaanipäev (Juhannuspäivä)
Liikuv püha hingedepäev (Pyhäinpäivä)
6. detsember iseseisvuspäev (Suomen Itsenäisyyspäivä)
24.-26. detsember Jõululaupäev ja Jõulupühad (Jouluaatto ja Joulupäivä)

Oluline talviste puhkuste aeg on nn suusapuhkuse nädal, mis toimub üle Soome erinevatel aegadel veebruari lõpus - märtsi algul.

Soome kalender ja täpsem info pühade kohta on leitav portaalis Pyhäpäivät.

Kohtumiste kokkuleppimise eel tasuks kindlasti veenduda, et soovitud kuupäev ei langeks usu- või riigipühadele või sellele eelnevale päevale. Soomlastel on enne pühi enamasti lühendatud tööpäev ning hiljemalt lõunast lahkutakse töölt. Eriti tähelepanelik tuleks olla Soome pühadega (näiteks kolmekuningapäev, teine lihavõttepüha, taevaminemise püha), mis Eestis vabad päevad ei ole - soomlastele võib tunduda, et  kohtumise soovitajel on oluline kodutöö tegemata.

Kutse kohtumistele ja üritustele tuleks saata võimalikult varakult (nädalaid või võimalusel kuid ette). Levinud on eelkutse (ennakkokutsu) saatmine, kus palutakse teatud kuupäev ja kellaaeg broneerida ning lisatakse, et täpsem info ja kutse saabuvad hiljem. 

Häid nõuandeid leidub ohtralt Invest in Finland ja Visit Finland kodulehtedel. Praktilisi nõuandeid Soome elama ja tööle asumiseks leidub Eesti Helsingi Suursaatkonna kodulehel rubriigis "Soome elama ja töötama".
 

Viimati uuendatud: 7. Oktoober 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.