Sa oled siin

Doha Arenguvoor

9.–14. novembril 2001 Dohas (Katar) toimunud WTO IV ministrite konverentsil võeti vastu otsus alustada uut kaubandusläbirääkimiste vooru. Vooru ametlikuks nimeks on Doha arenguvoor (Doha Development Agenda – DDA) ning selle eesmärgiks on kaubanduse edasine liberaliseerimine, pöörates erilist rõhku arenguaspektidele (s.t. arenguriikide integreerimine maailma kaubandussüsteemi, toetades reegleid, mis aitaksid arenguriikidel vaesusega võidelda). Läbirääkimised algasid 2002. aasta alguses ning vastavalt Dohas vastuvõetud ministrite deklaratsioonile pidid lõppema hiljemalt 1. jaanuaril 2005. aastal, mis aga ei õnnestunud.

Olulisemad valdkonnad, mida Doha läbirääkimistel käsitletakse, on järgmised: põllumajandus, teenused, intellektuaalomandi kaitse, tööstustoodete turulepääs, reeglid (dumpinguvastased meetmed, subsiidiumid, sh. kalandussubsiidiumid, tasakaalustusmeetmed ja regionaalsed kaubanduslepingud), kaubandusvaidluste lahendamine, kaubandus ja keskkond, kaubanduse lihtsustamine, arenguküsimused. Läbirääkimisvoor toimub ühtse terviku (single undertaking) põhimõttel s.t. midagi ei ole kokku lepitud enne, kui kõik on kokku lepitud (v.a. kaubandusvaidluste lahendamine, mille alased läbirääkimised toimuvad väljaspool ühtseid ajaraame).

Doha vooru lõpetamine on osutunud vaevaliseks, tehtud on mitmeid vahekokkuvõtteid ning sätestatud uusi tähtaegu. 3.-6. detsembril 2013. aastal Balil toimunud IX Ministrite konverentsil võeti mitmepäevaste läbirääkimiste tulemusena ministrite poolt vastu nn Bali pakett, mis sisaldab otsuseid mitmete oluliste teemade kohta nagu kaubanduse hõlbustamine, põllumajandus, vähimarenenud riikide sooduskohtlemine ja üldise arengu elavdamine. Lisaks võeti vastu mitmeid rutiinseid otsused. Samuti kinnitasid ministrid üle vajaduse jätkata läbirääkimisi nende teemade üle, milles kokkulepet veel ei ole. Bali konverentsi on peetud edukaks, kuna lisaks konkreetsete kokkulepete saavutamisele suutis WTO tõestada oma võimekust maailma kaubanduspoliitika kujundajana.

Viimati uuendatud: 5. August 2014

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.