Sa oled siin

V. PRAKTILISI SOOVITUSI ETTEVÕTJALE

1. Ärikultuur, kombed ja tavad

Mentaliteedi poolest on ukrainlased kõige lähedasemad pigem Vahemere rahvastele. Ukrainas osatakse elu nautida, valitseb söögikultus, peetakse lugu kaunist laulust. Ukrainlased on külalislahked ja abivalmid, eriti provintsimaakondades. Samas võib kohata ka agressiivsust, mida võimendab alkoholitarbimine.

Ukrainas valitseb bürokraatia, ülekoormatud asjaajamine, vajadus kõikvõimalike tõendite ja korralikult tembeldatud dokumentide järele on suur. Siit ka esimene soovitus, usaldada kogu asjaajamine kohalikule eksperdile. Reeglina ei räägita Ukrainas võõrkeeli, kuigi vene keelega saab hakkama igal pool. Siiski toimub kogu ametlik asjaajamine (sh notariaalsed toimingud) eranditult riigikeeles ja selleks on kindlasti tarvis kohaliku juristi ja/või tõlgi abi.

Tuleb nentida, et korruptsioon on laialdane ja argipäevane nähtus, mis puudutab paljusid valdkondi.

Ukrainlased võivad olla väga nutikad ja tugevad läbirääkijad. On väga oluline olla vastuvõtlik ja tähelepanelik oma läbirääkimispartneri suhtes. Ei maksa üllatuda, kui Ukrainas eelistatakse vormi ja muid formaalsusi sisulisele tegevusele.

Äriajamises ukrainlasega on isiklik kontakt määrav, usaldussuhe tekib pikkamööda. Ukrainlane ei võta tõsiselt suhtlust e-maili vahendusel, ka telefoniga saavad asjad harva aetud. Ärge kunagi keelduge pakutud küllakutsest ent olge ettevaatlikud alkoholitarbimisega – sellest keeldumine võib ukrainlasest äripartnerit solvata ent mõõdukas tarbimine on vastuvõetav (vajadusel viidake olematutele terviseprobleemidele). Söögilauas tuleb pakutud roogasid kiita, iseäranis kui nad on valmistatud äripartneri abikaasa poolt. Tasub pidada meeles tähtpäevi ja muid pühasid.

Tugev käepigistus kuulub asja juurde, sellega alustatakse ja lõpetatakse igat kohtumist. 

Pikemalt ärietiketist ja tavadest http://www.tryukraine.com/society/business_culture.shtml, samuti kultuuride erinevustest http://www.tryukraine.com/society/cultural_differences.shtml.
Äriläbirääkimistest Ukrainas on kirjutanud hea kokkuvõte Lothar Katz oma raamatus Negotiating International Business - The Negotiator’s Reference Guide http://www.globalnegotiationresources.com/cou/Ukraine.pdf (PDF).

2. Reisimine Ukrainasse, transport, autorent

Lennureisid  Mugavaim viis Eestist Ukrainasse saamiseks on Eesti lennukompanii Estonian Air. Tallinn-Kiiev-Tallinn liinil lendab lennuk igal nädalapäeval. Väljumised sõltuvad talvisest või suvisest lennugraafikust. Piletihinnast on eraldatud ka teenustasu ning soodsaimad lennupiletid on müügis Estonian Airi reisiportaali kaudu. Lennupileti hinnale ja teenustasule lisandub ka lennujaamamaks, mis sõltub valuuta päevakursist. Tasub teada, et lisaks Estonian Airile on igal nädalapäeval lennuühendus Riia kaudu.

Rongiliiklus

Ukrainasse on võimalik saada ka rongiga, nt Moskva kaudu (siis peab endale muretsema kahekordse Vene transiitviisa). Rongiplaane SRÜ riikides ja Baltikumis vaata: http://www.timetable.tsi.ru/, pileteid saab osta ka otse internetist http://www.railways.ru/ või http://www.poezda.net/. Rongisõitu võib Ukrainas pidada suhteliselt odavaks ja ohutuks, ent mitte eriti mugavaks reisimisviisiks. Ukrainas endas on võimalik kasutada rongi ka sõiduauto veoks. Ukraina rongiliiklusega saab tutvuda Riigiraudtee leheküljel http://uz.gov.ua/ ja osta pileteid http://www.railwayukr.com/.   

Bussiliiklus

Alternatiivina on võimalik Eestist Ukrainasse sõita ka autobussiga. See tähendab 20 tundi sõiduaega ning Eesti kodanikule vähemalt Valgevene transiitviisa olemasolu. Samas on see odav reisimisviis. Reisiplaanid on üleval siin: http://www.ecolines.net/. Ukrainas endas on bussiga võimalik reisida igasse piirkonda, ka sinna, kuhu millegi muuga ei pääse http://www.bus.com.ua/

Isiklik transport, autorent

Kui otsustate sõita Ukrainasse oma autoga, on mõistlik eelnevalt Ukraina Suursaatkonnast kontrollida tingimusi, kuidas saab sõiduk piiri ületada (vajalikud dokumendid, kindlustus jt). Probleemid võivad tekkida just Ukraina piiril, kus ei ole harvad mitmekilomeetrised järjekorrad. Peate varuma kannatust. Ukrainas on võimalik reisimiseks rentida auto kohapeal (sh lennujaamades). Esindatud on kõik tuntud võrgud ja ka kohalikud firmad. Ka siin tasuks olla tähelepanelik ning hoolikalt lugeda renditingimusi ja sõlmitavat lepingut. Valik firmasid: http://www.avis.com.ua/, http://rent.hertz.ua/, http://www.europcar.ua/, samuti kohalikud Kyiv Car Rental http://www.res.com.ua/, http://www.aro.kiev.ua/.     

Reisimisest Ukrainasse ja Ukrainas, tolliregulatsioonidest, arstiabist, mobiil- ja internetsidest, majutusvõimalustest jms lähemalt Eesti Vabariigi Suursaatkonna koduleheküljelt http://www.estemb.kiev.ua/reisimine_ukrainasse ja sealt edasi http://www.estemb.kiev.ua/reisimine_ukrainasse/praktilisi_nouandeid.

Viimati uuendatud: 4. Mai 2012

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.