Sa oled siin

Vastuses Reinsalu kirjale kinnitas USA välisminister Mike Pompeo soovi suurendada Eestiga koostööd

25. Juuli 2019 - 15:11

Tallinnas üleeelmisel nädalal toimunud USA asevälisminister David Hale’iga kohtumisel andis välisminister Urmas Reinsalu talle üle omapoolse kirja koostöö süvendamise võimaluste kohta USA ja Eesti vahel. USA välisminister Mike Pompeo kinnitas eile välisminister Urmas Reinsalule saadetud vastuskirjas valmisolekut USA ja Eesti koostöö süvendamiseks.

Välisminister Pompeo tõi välja, et Eesti valimine ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks on ajalooline võimalus arendada edasi kahe riigi omavahelist koostööd. Sealjuures kutsus ta Eesti esindajaid sügisel Washingtoni ÜRO julgeolekunõukogu tulevaste liikmete konsultatsioonidele, tuues välja Eesti kasulikud teadmised ja kogemused küberjulgeoleku valdkonnas. Samuti andis ta ülevaate USA põhilistest eesmärkidest eelseisval ÜRO peaassambleel.

Pompeo rõhutas Eesti ja USA lähedaste suhete olulisust praegusel suurvõimude vastasseisu ajajärgul, kus NATO liitlaste ühtsus ja koostöö on julgeoleku tagamiseks keskse tähtsusega. Ta rõhutas vajadust detsembrikuise NATO riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumise eel demonstreerida NATO liitlaste kaitsekulutuste tõusu ja NATO võimet kohanduda muutunud julgeolekuolukorraga. Ta tänas Eestit tugeva toetuse eest USA ja Euroopa Liidu sanktsioonidele Venemaa vastu ning tõi välja transatlantilise ühtsuse olulisuse välispoliitika kõigis aspektides, sealhulgas suhetes Hiinaga või Iraani küsimuses. Euroopa Liidu raames tehtav kaitsekoostöö peab tema sõnul olema täienduseks NATO raames tehtavale. Ühtlasi kinnitas ta, et Ameerika Ühendriigid on endiselt pühendunud relvastuskontrollile, mis aitab kindlustada liitlaste julgeolekut.

Kirjas avaldas välisminister tugevat toetust ka Eesti korraldatavale Kolme mere initsiatiivi tippkohtumisele, mis on tema sõnul veel üks hea võimalus suurendada koostööd. Tugev ja hästi ühendatud Kolme mere regioon tugevdab Euroopa Liitu ja seeläbi teeb piirkonda atraktiivsemaks USA investeeringutele.

Lisainfo:

Kaisa Hanna Parel
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7618 / 53323045
kaisahanna.parel@mfa.ee 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.