Sa oled siin

Valitsus kinnitas Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmesuse põhimõtted

19. Detsember 2019 - 14:35

Täna, 19. detsembril kinnitas valitsus kabinetinõupidamisel välisminister Urmas Reinsalu esitatud lähtealused ja põhimõtted Eesti liikmesuseks ÜRO Julgeolekunõukogus aastail 2020–2021.

Välisminister Reinsalu sõnul annavad järgmised kaks aastat Eestile võimaluse rääkida kaasa julgeolekukriiside ohjamisel ja tõsta oluliselt Eesti nähtavust. „ÜRO Julgeolekunõukogu on maailma kriisidiplomaatia keskus ning vajalik selleks, et leevendada maailmas inimkannatusi ja hoida rahvusvahelisel õigusel tuginevat riikidevahelist suhtlust. Maailmapoliitikas keerulisel ajal on eriti tähtis, et istuksime nõnda olulise laua taga,“ selgitas välisminister.

Eestile on eriti oluline tõsta rahvusvahelisest õigusest ja selle kujunemisloost esile neid aspekte, mis on olemuslikult seotud Eesti Vabariigi sünnilooga, seepärast soovime eriti rõhutada mittetunnustamispoliitika tähtsust.

„Eestil lasub vastutus ja võimalus töötada selle nimel, et riigipiirid ei nihkuks, et inimväärikus oleks kaitstud ja et ühiselt kokku lepitud normid kehtiksid ka kübermaailmas. Kindlasti peame vajalikuks võimendada Julgeolekunõukogus väikeriikide häält,“ rõhutas Reinsalu. 

Eriti väikeriigid soovivad, et Julgeolekunõukogu töö oleks läbipaistvam, aruandlus selgem ning et Julgeolekunõukogu liikmed ja teised riigid suhtleks omavahel. Sealhulgas toetab Eesti vetoõiguse tõkestamist või piiramist päevakorrapunktides, mis puudutavad genotsiidi või teisi inimsusevastaseid kuritegusid. Lisaks juhib Eesti alaline esindaja ÜRO Julgeolekunõukogu juures Sudaani ja Iraagi sanktsioonikomiteed.

Välisministri hinnangul tugevdab Eesti julgeolekut Julgeolekunõukogust saadav kogemuspagas. See kasvatab meie diplomaatide kompetentsi ja laiendab meie välispoliitilist haaret. Samuti tõstab valitud liikmesus Eesti tuntust kogu maailmas.

ÜRO Julgeolekunõukogu ülesanne on seista maailmas rahu ja julgeoleku eest. Julgeolekunõukokku kuuluvad 15 liiget, kellest viis on alalised ja 10 valitud liikmed. Eesti alustab jaanuaris 2020 tööd ÜRO Julgeolekunõukogus koos nelja uue valitud liikmega: Niger, Tuneesia, Vietnam ning Saint Vincent ja Grenadiinid. Nende nelja riigiga ollakse liikmed kuni 2021. aasta lõpuni. Viie alalise liikme USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina kõrval jätkavad 2020. aastal Belgia, Saksamaa, Dominikaani Vabariik, Indoneesia ja Lõuna-Aafrika Vabariik. 2020. aasta valimistel valitakse järgmised viis liiget perioodiks 2021–2022.

Loe lähemalt Eesti liikmesusest ÜRO Julgeolekunõukogus: https://vm.ee/et/tegevused-eesmargid/uhinenud-rahvaste-organisatsioon-ur...

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

06.08.2020|Välisministeerium

Eesti tõstatas ÜRO Julgeolekunõukogus Venemaa agressiooni Gruusias

Eile, 5. augustil tõstatas Eesti üheskoos Ameerika Ühendriikide, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigiga Julgeolekunõukogu ametlikul kohtumisel Venemaa Gruusia-vastase tegevuse.

02.07.2020|Välisministeerium

Reinsalu nõudis tänasel ÜRO Julgeolekunõukogu pandeemia arutelul vastuvõetud COVID-19 resolutsiooni järgimist

Välisminister Urmas Reinsalu osales täna, 2. juulil ÜRO Julgeolekunõukogu avatud kohtumisel pandeemiate ja julgeoleku teemal.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.