Sa oled siin

Välisministri visiit Prahasse

16. Aprill 1998 - 10:31

Neljapäeval, 16. aprillil viibis välisminister Toomas Hendrik Ilves visiidil Tšehhi Vabariigis.

Hommikul osales Eesti välisminister paneelarutelul "Eesti ja Tšehhi tee integreeritud Euroopasse". Arutelu juhtisid Toomas Hendrik Ilvese kõrval Tšehhi pealäbirääkija Euroopa Liiduga liitumisel Pavel Telicka, Zivnostenskį Banka juhatuse liige Karel Jezek ja "Bravo" ajakirjanik Josef Veselż. Üritusest võttis osa üle 150 poliitika- ja majandusetegelase.

Kohtumisel Tšehhi välisministri Jaroslav Šedivżga vahetati mõtteid vastastikku huvipakkuvate küsimuste üle, eelkõige arutati NATO ja Euroopa Liiduga seonduvat ning kahepoolseid suhteid. Pooled tõdesid, et nii Eesti kui Tšehhi on olnud edukad reformiriigid ja mõlema riigi arengus on palju sarnaseid jooni. Samuti ollakse Euroopa Liidu suhtes paljuski ühisel seisukohal ning teineteise olukorrast saadakse hästi aru. Eesti ja Tšehhi välisministrid jõudsid ühisele järeldusele, et edaspidi tuleb infovahetust veelgi süvendada ning omavahelisi kontakte tihendada. Eriti oluliseks pidasid kahe maa välisministrid koostööd Euroopa Liidu liitumisläbirääkimiste käigus.

Kahepoolsete suhete osas pöörati põhitähelepanu lepingulisele baasile. Eesti ja Tšehhi sõlmisid suure osa lepetest kahe maailmasõja vahelisel perioodil, ministrid rõhutasid vajadust läbi vaadata tollal sõlmitud lepped eesmärgiga need kaasajastada. Selleks otsustati korraldada ekspertide kohtumisi.

Pärastlõunasel kohtumisel Tšehhi kaitseministriga Michal Lobkowicziga keskenduti NATOga seonduvatele küsimustele. Michal Lobkowiczi sõnul toetab Tšehhi Eesti ühinemist NATOga. Arutati ka praktilise koostöö võimalusi.

Välisminister Ilves kohtus veel Tšehhi parlamendi saadikuseimi asespiikri Jan Kasali ja parlamendi väliskomisjoni esimehe Vilem Holaniga.

Õhtul taasavab Toomas Hendrik Ilves pidulikult Eesti Vabariigi suursaatkonna Prahas.


AJALUGU

Vahetult pärast eesti iseseisvumist kaeti Tšehhoslavakkiat Berliini saatkonnast, alates 1927. aastast Varssavi saatkonnast. Esimeseks Eesti vabariigi erakorraliseks ja täievoliliseks ministriks Tšehhoslovakkias nimetati 11. juulil 1927 hilisem riigivanem Otto Strandmann.

Esimene alaliselt Prahas töötav diplomaat oli charge d'affaires a.i. Philip Kaljot, kes nimetati ametisse 1. augustil 1934 ja saabus Prahasse sama aasta sügisel ja saatkond alustas tegevust. 17.märtsil 1939 oli saatkond sunnitud oma tegevuse lõpetama alanud Saksa okupatsiooni tõttu.

Eesti taastas oma diplomaatilise esindatuse möödunud aasta augustis, kui Prahas asus tööle Eesti ajutine asjur Riho Laanemäe.

Täna taasavatava saatkonna ruumid on üüritud Praha vanalinnas, Karli silla vahetus läheduses asuvas 1664. aastal ehitatud majas, mis on arhitektuurimälestis.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.