Sa oled siin

Välisministri visiit Hiinasse aitas tutvustada Eestit transiidimaana

15. Mai 1998 - 14:46

Reedel, 15. mail lõppes välisminister Toomas Hendrik Ilvese ametlik visiit Hiina Rahvavabariigis. Neljapäeval ja reedel viibis Eesti delegatsioon Shanghai ja Zhensheni erimajandustsoonides, kus kohtuti kohaliku omavalitsuse juhtidega ning ettevõtjate esindajatega.

Visiidi üheks olulisimaks tulemuseks oli Eesti ja Hiina vahelise tulumaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu sõlmimine, millele välisminister Toomas Hendrik Ilves ja Hiina maksuameti juhataja Jin Renqing teisipäeval alla kirjutasid. Hiina on Aasia riikidest esimene, kellega Eestil on sõlmitud nii investeeringute soodustamise ja kaitse kui ka topeltmaksustamise vältimise leping ning seega loodud tugev baas vastastikuste majandussuhete kiireks arendamiseks.

Visiidi käigus oli esmatähtis majanduskoostöö küsimuste arutamine. Kohtumistel Hiina välisministri Tang Jiaxuaniga, väliskaubanduse aseministri Sun Zhengyuga ning teiste Hiina ametiisikute ja äriringkondade esindajatega tutvustas Toomas Hendrik Ilves Eestit kui soodsat transiidipiirkonda. Tema sõnul pakub Eesti transpordistruktuur suuri võimalusi Hiinast tulevate kaubavoogude teenindamisel. Võttes arvesse Hiina kaubavahetuse suurt mahtu Euroopa Liidu maadega, on väga suure tähtsusega mullu sõlmitud koostöömemorandum Shanghai Raudtee ja Eesti Raudtee vahel. See võimaldab luua Eestisse Hiina kaupade jaotuskeskuse, mille tulemusel kauba toimetamise aeg Hiinast Euroopa riikidesse peaks keskmiselt kahekümne päeva võrra lühenema.

Eesti välisminister Toomas Hendrik Ilves ütles Hiina-visiidist kokkuvõtet tehes, et Eesti ja Hiina majandus- ja kaubanduspoliitikas on mõningaid ühiseid jooni, kuid ka suuri erinevusi. Riikide suurus ja muud tingimused väga erinevad ning võib öelda, et kumbki riik on leidnud enda jaoks sobiva majanduspoliitilise joone. Hiina praegune poliitika toetab riigi majanduse edukat arengut, sama võib öelda ka Eesti kaubandus- ja majanduspoliitika kohta, kui viia ellu mõned kavandatud täiendustest. Välisminister Ilves avaldas arvamust, et Eesti kaubandus- ja majanduspoliitika peajoont ei sunni muutma ka tulevane ühinemine Euroopa Liiduga.

Visiidi põhiliseks tulemuseks on Eesti transiidivõimaluste tutvustamine Hiina poliitikutele ja ärimeestele ning lepingulise baasi täiendamine topeltmaksustamise vältimise leppe sõlmimisega.

Reedel sõitis välisminister koos delegatsiooniga Hong Kongi, kus samuti kohtutakse äriringkondade esindajatega ning arutatakse majanduskoostöö, eelkõige transiidi küsimusi. Pühapäeva õhtul sõidab Toomas Hendrik Ilves Hong Kongist Genfi, kus ta osaleb Maailma Kaubandusorganisatsiooni ministrite kohtumisel.


Taustaandmed Eesti - Hiina majandussuhetest

1997. aastal importis Eesti Hiinast kaupu 329 miljoni Eesti krooni eest, peamised impordiartiklid olid masinad ja seadmed, tekstiilitooted ja jalatsid. Samal perioodil eksportis Eesti Hiinasse kaupu 26 miljoni Eesti krooni eest, peamiselt masinaid, seadmeid, tekstiili- ja metallitooteid.

Eestis tegutseb 70 Hiina kapitalil põhinevat või selle osalusega firmat, millest valdav enamus tegeleb hulgikaubandusega, mõned ka toitlustuse ja tootmisega. Hiina investorid on paigutanud Eestisse kapitali 44 miljoni Eesti krooni ulatuses.VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.