Sa oled siin

Välisminister Urmas Reinsalu sõnavõtt ÜRO Julgeolekunõukogu mitteametlikul kohtumisel inimõiguste olukorrast Valgevenes

4. September 2020 - 19:46

Lubage mul esineda avaldusega Eesti nimel.

Jälgime Valgevene sündmusi sügava mure ja kurbusega.

Poliitiline tagakiusamine algas Valgevenes mitu kuud enne valimispäeva 9. augustil. Pärast võltsitud valimisi läks rahvas tänavaile, et rahumeelselt nõuda uute ja õiglaste valimiste korraldamist.

Ametivõimud vastasid enneolematu jõhkruse ja massilise vägivallaga. Oleme saanud teada massilisest piinamisest, sunniviisilisest kadumisest, kumminuiadega vägistamisest ning muudest hirmsatest ja alandavatest tegudest. Need on kuriteod rahumeelsete meeleavaldajate vastu.

Inimõigusorganisatsioonide sõnul on peaaegu iga kinnipeetu teatanud, et kasutatud on ülemäärast jõudu, ning neil ei ole lubatud anda oma asukohast teada sugulastele või juristile.

Paljude inimeste saatus on endiselt teadmata. Sel nädalal kutsusid ÜRO inimõigusasjatundjad üles lõpetama kinnipeetavate piinamine. Nad kardavad, et sunniviisilise kadumise juhtumid võivad kasvada, kui rahumeelsete meeleavalduste jõhker mahasurumine jätkub.

Eelmise nädalavahetuse uudised välismaiste meediaväljaannete akrediteeringute tühistamisest näitavad, kui oluline on jagada teavet Valgevenes toimuva kohta. Ajakirjanike jätkuv ründamine vahistamiste ja akrediteeringute tühistamise kaudu, sõltumatu meedia veebilehtede blokeerimine ning internetiühenduse katkestamine on ärevust tekitav tegelikkus. Seda tungivam on vajadus anda sõna neile, kelle häält summutatakse, ja neid kuulata.

Mulle – ja ma oletan, et ka paljudele teile – on saadetud loendamatuid abipalveid Valgevene kogukonnalt välismaal. Valgevene ametivõimud peavad lõpetama vägivallatsemise ja rahumeelsete protestijate sõjalise jõuga ähvardamise. Ametivõimud peavad ebaseaduslikult kinni peetud inimesed viivitamata ja tingimusteta vabastama. Ähvardamine ja poliitilistel põhjustel tagakiusamine peavad lõppema. Piinamise keeld on inimõigusi käsitlevas rahvusvahelises õiguses absoluutne.
Vaja on kõigi kuritarvitamiste täielikku ja läbipaistvat uurimist, et nende toimepanijad vastutusele võtta. Vaid see loob rahumeelseks ja kaasavaks siseriiklikuks dialoogiks vajalikud tingimused.

Valgevene tulevik on Valgevene rahva kätes.

Koordinatsiooninõukogu, mis koosneb ühiskonna eri osade esindajatest, võib mängida olulist rolli ehtsa ja kaasava siseriikliku dialoogini jõudmisel. Kahjuks on ametivõimud alustanud koordinatsiooninõukogu vastu kriminaalasja ning on selle liikmeid ähvardanud ja kinni pidanud. Siseriiklikku dialoogi ei saa toimuda juhul, kui üks osapool on vahi all.

Kallid kolleegid, austatud ministrid, kõnelejad ja suursaadikud!
Liigagi tihti oleme tunnistajaks patiseisule rahva ja diktaatorite vahel. Ja me oleme näinud, mis juhtub siis, kui vabu ja õiglasi valimisi ei toimu ning rahva legitiimse rahulolematusega ei tegeleta. Seetõttu on ÜRO Julgeolekunõukogu sageli võtnud sõna vabade ja õiglaste valimiste kaitseks. 

Ajaloost võib leida näiteid sellest, kuidas aegsasti tegevuskava koostades võib aidata hoida ära verevalamist ja juhtida mõlemad osapooled rahumeelse lahenduse poole. Ajalugu näitab ka seda, et vaikimine annab süüdlastele mõista, et nad võivad oma tegevust jätkata.
Tänase kohtumisega ütleme selgesõnaliselt välja, et jälgime tähelepanelikult Valgevenes toimuvaid ränki inimõiguste rikkumisi. Nõukogu hoiab end olukorraga kursis ja saab vajadusel arengute kohta ajakohastatud teavet.
Kallid valgevenelased, Eesti on teiega solidaarne, ja me imetleme teie rahumeelseid püüdlusi. Vaclav Havel on tabavalt öelnud, et tõde ja armastus saavad võitu valedest ja vihast. Niisiis võtkem sõna Valgevene rahva kaitseks ja ärgem muutugem ükskõikseks nende kannatuste suhtes.

Tänan!

Veel uudiseid samal teemal

17.02.2021|Välisministeerium

Välisminister Liimets kinnitas Julgeolekunõukogus Eesti pühendumust vaktsiinide võrdsele ja õiglasele jaotamisele

Täna, 17. veebruaril kõneles välisminister Eva-Maria Liimets ÜRO Julgeolekunõukogu kohtumisel, kus käsitleti COVID-19 pandeemiat ja vaktsiini kättesaadavust konfliktipiirkondades.

16.02.2021|Välisministeerium

Välisministrid arutavad ÜRO Julgeolekunõukogus COVID-19 ja vaktsiinide kättesaadavust

Homme, 17. veebruaril toimub Ühendkuningriigi algatusel ÜRO Julgeolekunõukogus kõrgetasemeline istung COVID-19 ja vaktsiinide teemal. Virtuaalset istungit juhib Ühendikuningriigi välisminister. Esimest korda osaleb ÜRO Julgeolekunõukogu kohtumisel välisminister Eva-Maria Liimets.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.