Sa oled siin

Välisminister Urmas Reinsalu osaleb Brüsselis erakorralisel välisasjade nõukogul

10. Jaanuar 2020 - 6:46

Välisminister Urmas Reinsalu osaleb täna, 10.jaanuaril Brüsselis erakorralisel välisasjade nõukogul, kus tuleb viimaste Iraagi ja Liibüa sündmuste tõttu arutusele olukord Lähis-Idas ning Põhja-Aafrikas.

Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell on kutsunud EL-i ministrid arutama tekkinud olukorda seoses Ameerika Ühendriikide ja Iraani rünnakutega Iraagis ning leidma võimalusi pingete maandamiseks ja olukorra stabiliseerimiseks. Samuti on kavas arutada viimaseid arenguid Liibüas.

Kommenteerides kohtumise eel olukorda Liibüas, sõnas välisminister, et Eesti peab äärmiselt kahetsusväärseks sõjaliste pingete teravnemist. „Lahendus Liibüa kriisile saab olla üksnes poliitiline ning Liibüas tuleb rahu ja stabiilsus saavutada kõiki pooli kaasava poliitilise üleminekuprotsessi kaudu,“ sõnas ta. Eesti toetab Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni peasekretäri eriesindaja Liibüas Ghassan Salamé tegevust nii relvarahu saavutamisel kui ka poliitilise protsessi jätkamisel, et jõuda kokkuleppele parlamendi- ja presidendivalimiste toimumises.

Eesti on mõistnud hukka Iraani raketirünnakud koalitsioonivägede baasidele Iraagis. Välisministri sõnul on olemas mõned märgid pingete deeskaleerumisest, kuid vaja on tõsiseid läbirääkimisi osapoolte vahel, et pingeid leevendada ja vältida tuumarelva levikut. „Eesti jälgib tähelepanelikult sündmusi ning edasised otsused piirkonnas asuvate rahvusvaheliste operatsioonide kohta tehakse koos liitlastega,“ ütles ta.

Enne välisministrite arutelu kohtub minister Urmas Reinsalu Brüsselis Euroopa Komisjoni naabrus- ja laienemispoliitika voliniku Oliver Varhelyi’ga.

Lisainfo:

Inga Bowden
välisministeerium
avalike suhete osakond
+372 52 81 467
inga.bowden@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.