Sa oled siin

Välisminister Urmas Reinsalu mõistab hukka Venemaa naasmise Euroopa Nõukogu Parlamentaarsesse Assambleesse

25. Juuni 2019 - 12:02

Välisminister Urmas Reinsalu avaldus

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) kiitis heaks kodukorra muudatused, mis võimaldaksid Vene Föderatsiooni delegatsioonil naasta pärast Krimmi okupeerimist kehtestatud keelu järel. Juba homme toimub hääletus Venemaa delegatsiooni mandaadi taastamise üle. Venemaa mandaadi taastamine sellises olukorras ja sellisel viisil ei ole paraku kooskõlas Euroopa Nõukogu väärtustega ja ei teeni Euroopa huve.

Olukord, mis ajendas ENPA otsust piirata Venemaa hääletusõigust pärast Krimmi annekteerimist, pole muutunud. Venemaa agressiooni tõttu on Ukrainas hukkunud üle 13 000 inimese, Venemaa jätkab selgelt konflikti eskaleerimist, Venemaa hoiab endiselt vangistuses Mustal merel kinni peetud Ukraina meremehi.

Venemaa soovimatust järgida Euroopa Nõukogu väärtuseid näitab ilmekalt ka Riigiduuma teade Venemaa ENPA delegatsiooni moodustamise kohta. Delegatsiooni kuuluvad väidetavalt ka isikud, kes on kantud Euroopa Liidu sanktsioonide nimekirja. See on ilmselge provokatsioon. Euroopa Nõukogu liikmena on Venemaa viimase aastakümne jooksul rünnanud kahte teist Euroopa Nõukogu liiget.

Kuigi see on ebatõenäoline, loodan siiski, et ENPA lükkab homme tagasi ettepaneku Venemaa delegatsioonile volituste andmiseks. Venemaa parlamendi delegatsiooni naasmine ENPAsse ilma assamblee resolutsioonides sätestatud tingimusi täitmata saadab täiesti vale signaali ajal, mil Venemaa jätkab Ukraina ja Gruusia territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse rikkumist, sealhulgas Krimmi ebaseaduslikku anneksiooni. Peame olema kindlameelsed, kui üks liikmetest rikub reegleid, rahvusvahelist õigust ja inimõigusi. Eesti jääb alati nende põhimõtete eest häälekalt seisma.

ENPA on Euroopa vanim rahvusvaheline parlamentaarne assamblee, mille esimene istung toimus 1949. aasta 10. augustil. Euroopa Nõukogu roll on kaitsta liikmesriikide põhiväärtusi: inimõigusi, õigusriigi printsiipe ja demokraatiat.

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
+372 5194 6045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.