Sa oled siin

Välisminister Urmas Reinsalu kõne OSCE välisministrite kohtumisel Bratislavas 05.12.2019

6. Detsember 2019 - 16:00
Välisminister Urmas Reinsalu  OSCE välisministrite kohtumisel Bratislavas
Välisminister Urmas Reinsalu OSCE välisministrite kohtumisel Bratislavas.

Lugupeetud eesistuja, ekstsellentsid, daamid ja härrad!

Ma tänan Slovakkiat eduka eesistumise eest.

Minu Vene kolleeg mainis Eestit. Ma rõhutan vastusena lahkelt, et Eesti kodakondsusreeglid on asjakohased ja täielikus kooskõlas rahvusvaheliste normidega.

11 aastat on möödunud Vene agressiooni algusest Gruusias ja viis aastat Ukrainas. Kõik OSCE osalisriigid on kokku leppinud ühistes põhimõtetes ja kohustustes alates Helsingi lõppaktist. Paraku ei ole neid tegelikult täidetud ning oleme näinud nii rahvusvahelise õiguse kui ka Gruusia ja Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumisi.

Olen sügavalt mures okupeeritud piirkondade üha halveneva julgeoleku-, humanitaar- ja inimõiguste olukorra pärast, mille põhjuseks on Venemaa illegaalne ja destabiliseeriv tegevus. Ma loodan, et järgmisel nädalal toimuv Normandia neliku kohtumine annab vajaliku tõuke Ukraina konflikti lahendamiseks ja aitab kaasa Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse taastamisele. Lubage mul avaldada toetust vahistatud Gruusia arstile Vazha Gaprindashvilile ning kutsuda üles teda vabastama. Kutsun Vene Föderatsiooni üles pühenduma Helsingi lõppaktis kokkulepitud põhimõtetele ja võtma kasutusele kõik vajalikud meetmed omapoolse sekkumise vähendamiseks ja lõpetamiseks.

Teiseks, vaid Helsingi põhimõtteid järgides ning OSCE vahendeid ja mehhanisme kasutades suudame end kaitsta globaalsete muutuste võimaliku destabiliseeriva mõju, võimukeskuste ümberkujundamise ja rahvusvaheliste ohtude eest.

See hõlmab ka relvastuskontrolli OSCE-s, mistõttu rõhutame pühendumist olemasolevatele tavapärastele relvastuskontrollivahenditele ja -kohustustele. Rahvusvahelise õiguse rikkumised ja konfliktid, mida ma varem mainisin, samuti Viini dokumendi ja avatud taeva lepingu valikuline rakendamine Venemaal on seadnud tõsiselt kahtluse alla usalduse ja sõjalise läbipaistvuse Euroopas.

Selle umbusalduse vastu aitab Viini dokumendi ajakohastamine, mis suurendaks sõjalist läbipaistvust, ennustatavust ja usaldust. See peab jääma prioriteediks.

Kolmandaks, turvalise julgeolekukeskkonna ja rahumeelse ühiskonna jaoks on oluline inimõiguste, põhivabaduste ja demokraatlike põhimõtete täielik austamine. Peame kõik väärtustama OSCE institutsioonide ja kohapealsete missioonide tööd osalevate riikide abistamisel OSCE kohustuste täitmisel.

Alates 1. jaanuarist 2020 on Eestil au asuda esimest korda tööle ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena. Austame OSCE väärtusi ja põhimõtteid ka selles töös.

Tänan veelkord meie Slovakkia võõrustajaid ja soovin Albaaniale edu OSCE eesistujana 2020. aastal. Samuti on mul hea meel tervitada ja avaldada toetust Rootsile ja Poolale nende valmisoleku eest juhtida OSCE-d aastatel 2021 ja 2022.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.