Sa oled siin

Välisminister Urmas Paeti kõne 23.08.2014 natsismi ja kommunismi ohvritele pühendatud riiklikul mälestustseremoonial

24. August 2014 - 12:57

Kommunismi ja natsismi ohvrite  mälestamiseks on üks võimalik päev paraku paljude teiste võimalike kõrval päev, mil 1939. aastal allkirjastati Moskvas Stalini-Hitleri pakt ja selle salaprotokollid.  See tegu lõi aluse mitmete iseseisvate riikide, sealhulgas Eesti,  okupeerimiseks ja annekteerimiseks,  ning tõi kaasa palju inimohvreid ja kannatusi. Järgnes Teine Maailmasõda, mille inimlikud, psühholoogilised, demograafilised, majanduslikud ja poliitilised mõjud ulatuvad tänapäeva.

Ka praegu käivad Euroopa ühes osas lahingud ja taas on inimeste turvatunne Euroopas löönud kõikuma. Samas on Eesti ja Euroopa täna võrreldes 75 aasta taguse ajaga väga erinev. Muutunud on Eesti ja meie roll Euroopas ja maailmas. Erinevalt 75 aasta tagusest ajast pole Eesti enam üksi, vaid on Põhja-Euroopa rahvusvaheliselt kõige integreerunum riik. Eesti kuulub Euroopa Liitu, NATOsse, eurotsooni ja kõikidesse olulisematesse rahvusvahelistesse organisatsioonidesse. Me saame aidata kujundada otsuseid, mis määravad meie maailmajao ja kogu maailma tulevikku. Ja loomulikult sellist tulevikku, mida ei valitseks ega määraks hirm.

Paraku ka praegu nõuavad mitmel pool maailmas konfliktid palju inimohvreid ja toovad kannatusi sadadele tuhandetele inimestele.  Konfliktide lahendamine on ühiseid pingutusi nõudev, keeruline ja aeglane. See, mida Eesti saab kohe teha, on  toetada agressiooni ohvriks langenuid. Totalitaarsete režiimide vägivalla alt vabanenuna on meil olemas rängad kogemused, mis aitavad meil  praegu maailmas toimuvat õigesti mõista ja lahendusi pakkuda. Minevikukogemused ütlevad meile, et agressioonile tuleb kindlasti ühiselt vastu seista, juhtugu see meile lähedal või kaugel. Süüria pagulasi, Iraagi äärmuslaste ohvreid, Ukraina inimesi abistades anname oma panuse vägivalla peatamiseks.

Stalini-Hitleri pakti salaprotokollidega jagati Ida-Euroopa mõjusfäärideks. Kahjuks pole soov omada mõjusääre kadunud ka tänapäeval.  Eesti kindel seisukoht on, et igal riigil on õigus valida endale ise oma tulevik.  Peame toetama oma iseseisvuse eest võitlevat  ja Euroopaga tihedamalt lõimuda soovivat Ukrainat.  Eesti teeb seda mitmel moel: osaleme EL ja NATO poliitikate kujundamises, saadame oma eksperte Ukrainasse rahvusvahelistele missioonidele, anname taastusravi konfliktis haavatasaanutele, aitame Ukrainat reformide läbiviimisel, toetame kannatavaid inimesi Ida-Ukrainas. 

Tänasel päeval ei meenutata totalitarismi ohvreid mitte ainult Euroopas, vaid ametlikult ka teisel pool Atlandi ookeani, Ameerika Ühendriikides ja Kanadas, kus seda päeva tuntakse Musta Lindi päevana.  Atlandiülese suhte tugevust ja kõrget taset rõhutab septembri alguses toimuv Ameerika Ühendriikide presidendi visiit Eestisse. Ainult koos teistega tegutsedes saame olla kindlad, et meie kõigi julgeolek on tagatud.

20. sajandi kommunistlikud ja natsikuriteod purustasid meil siin Eestis liiga palju maailmu, võtsid kaugelt liiga palju lähedasi inimesi ja vigastasid rängalt kogu Eesti ühiskonda, et me nüüd oleksime selge pilgu ja mõistusega, tundmaks kaugelt ära uue võimaliku kurjuse teket. Ja tegema kõik, et sallimatusest, äärmuslusest ja vihkamisest ei tõuseks uut kurjuselainet.

Eesti ühiskond on näinud liiga palju valu ja kurbust. Seda kõike mäletades, tuleks rohkem üksteisele naeratada. Siis on suurem tõenäosus, et naeratatakse ka vastu. Nii nagu 25 aastat tagasi Balti ketis. See teeb meie ühiskonda tugevamaks. Tugevat ja tervemõistuslikku ühiskonda on aga ka väljast väga raske mõjutada ja murda.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.