Sa oled siin

Välisminister Urmas Paet ja ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Catherine Ashton arutasid Süüria ja Egiptuse olukorda

26. August 2013 - 14:19

Nr 260-E


Välisminister Urmas Paet arutas täna Tallinnas kohtumisel Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Catherine Ashtoniga olukorda Süürias ja Egiptuses ning ELi kaitsepoliitika küsimusi.

Välisminister Urmas Paet ning ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Catherine Ashton avaldasid muret Süürias ja Egiptuses toimuva pärast. Paeti sõnul mõistab Eesti kategooriliselt hukka keemiarelva kasutamise Süürias. „Peame vajalikuks kiiremas korras ulatusliku uurimise läbiviimist Süürias viibivate ÜRO ekspertide poolt,“ märkis Paet. „Samuti on oluline jätkata humanitaarabi andmist ning Süüria naabrite toetamist, kuna nende võimekus Süüria pagulaste toetamisel on ammu ammendunud. Võttes arvesse, et toimub enneolematult tõsine humanitaarõiguse rikkumine, on vaja jätkata humanitaarõiguse propageerimist Süüria valitsusvägede ja opositsiooni hulgas,“ lisas Paet.

Egiptuse konflikti lahendamisel on välisminister Paeti sõnul vajalik kaasata kõiki poliitilisi jõude dialoogi ning demokraatlike institutsioonide taastamise protsessi. „Oluline on pingutada tsiviilelanike elude säästmise nimel ning hoiduda edasisest vägivalla levimisest, mis võib kaasa tuua ettearvamatuid tagajärgi, ka kodusõja puhkemise. Kõik pooled peavad pingutama rahumeelse lahenduse nimel,“ lisas Paet.

Välisminister Paet rõhutas Euroopa Liidu toetuse olulisust Afganistanile 2014. aastal aprillis toimuvate valimiste läbiviimisel. „Loodame, et valimised tulevad vabad ning õiglased, mis on oluliseks tingimuseks rahvusvahelise arenguabi jätkumisele,“ rõhutas Paet.

Eesti jaoks on nii sõjaline, tsiviilne kui arengukoostööga panustamine Afganistani olnud pikaajaline prioriteet. „Toetus jätkub kindlasti ka pärast NATO ja rahvusvaheliste julgeolekutagamisjõudude vägede lahkumist,“ ütles Paet. Ta lisas, et EL peab jätkama ka Afganistani õigusriigi ja tsiviilpolitsei arendamist ning tugevdamist. „Eesti toetab ELi politseimissiooni EUPOL Afganistan jätkamist ka pärast 2014. aastat nii Kabulis kui provintsides eeldusel, et missiooni julgeolek on tagatud,“ märkis välisminister Paet. Eesti osaleb ELi politseimissioonil ja NATO väljaõppemissioonil 8 eksperdiga.

Euroopa Liidu kaitsepoliitikast kõneldes peatuti veel küberjulgeoleku koostöö edendamisel, ELi lahingugruppidega seonduval, ELi Mali missioonil ning partnerluse tugevdamisel idapartneritega. Paeti sõnul peab küberkaitsel olema oluline roll ühtses julgeoleku- ja kaitsepoliitikas. „Soovime tihedamat koostööd nii Euroopa Liidu siseselt kui ka ELi ja Ameerika Ühendriikide vahel,“ lisas Paet.

Kõneldes ELi võimekusest kiiresti kriisiolukordadele reageerida märkis Paet, et ELi lahingugrupid loovad selleks võimaluse. „Soovime selles vallas ka ELi ja idapartnerite koostööd arendada ning kaasata neid ühtsetel alustel, eriti operatsioonidesse ja lahingugruppidesse. Samuti peaks julgeoleku- ja kaitsepoliitika alane koostöö hõlmama laiemat poliitilis-sõjalist ja tsiviildialoogi ning algatusi julgeolekusektori reformi läbiviimise toetamiseks partnerriikides,“ lisas välisminister Paet.

Euroopa Liidu naabruskonna stabiilsust ja heaolu silmas pidades on Paeti sõnul vaja pöörata rõhutatult tähelepanu Idapartnerlusele. „Novembri lõpus Vilniuses toimuval Euroopa Liidu Idapartnerluse tippkohtumisel on partnerriikidele vaja anda selgeid tulevikuväljavaateid Idapartnerluse kasulikkusest kui tõhusast vahendist liikumisel ELi suunal,“ sõnas välisminister Paet kõneldes 28.-29. novembril Vilniuses toimuvast Idapartnerluse tippkohtumisest. Eesti soovib, et tippkohtumisel saaks allkirjastada Ukrainaga sügavat ja kõikehõlmavat vabakaubandusala sisaldava assotsiatsioonileppe ning parafeerida sarnased lepingud Moldova, Gruusia ja Armeeniaga.

Paet ja Ashton kõnelesid Euroopa Liidu välisteenistuse ülesehitamisest ja tänasest seisust, Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide kaubandus- ja investeerimislepingu läbirääkimistest ning ELi inimõiguspoliitikast. Fotod: http://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/sets/721576352413...VÄLISMINISTEERIUMI PRESSIOSAKOND
637 7654
521 6821
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.