Sa oled siin

Välisminister tutvustas ÜRO peasekretärile Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise plaane

20. Mai 2021 - 11:40

Eile õhtul, 19. mail toimus välisminister Eva-Maria Liimetsa ja ÜRO peasekretär António Guterrese videokohtumine, et tutvustada peasekretär Guterresele Eesti plaane ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujana juunis 2021.

Igal kuul juhib üks ÜRO Julgeolekunõukogu 15st liikmest selle tööd. „Eesistuja ülesanne on korraldada ladusalt julgeolekunõukogu istungeid, vahendada eri huve ja sõlmida kokkuleppeid,“ ütles välisminister. „Eesistumine annab meile võimaluse julgeolekunõukogu päevakava ka Eestile oluliste rõhuasetustega mõjutada. Plaanime kutsuda kokku kõrgetasemelised istungid küberjulgeoleku ja Afganistani teemal, samuti soovime kõrgel tasemel otsida lahendusi laste kannatustele konfliktikolletes.“

Suursaadik Sven Jürgenson rõhutas, et Eestile on oluline Euroopa Liidu ja ÜRO koostöö, mistõttu kutsume julgeolekunõukogusse esinema ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrelli. Peale selle toonitas Jürgenson vajadust arutada, kuidas ka ülejäänud ÜRO liikmeskond saaks julgeolekunõukogus toimuva kohta teavet. Seetõttu kutsub Eesti töömeetodite teemal kokku eraldi istungi.

Lisaks arutati kohtumisel ÜRO personalipoliitikat – välisminister avaldas lootust näha tulevikus ÜROs kõrgetel ametikohtadel ka eestlasi.

Selle aasta lõpus saab läbi ÜRO peasekretär António Guterrese esimene viieaastane ametiaeg. Peasekretär on teatanud soovist kandideerida teiseks ametiajaks. „Peasekretär Guterres on teinud head tööd, sealhulgas võtnud selge juhtrolli üleilmse pandeemiaga võitlemisel, mistõttu Eesti toetab igati tema jätkamist,“ kinnitas Liimets. „Ootame peasekretär Guterrest ka Eestisse visiidile,“ lisas välisminister.

Mai alguses toimus ÜRO peasekretäri kandidaadi kohtumine ÜRO liikmesriikidega, mille järgnes kohtumine julgeolekunõukogu liikmetega 18. mail. „Praegu näib, et Eestil on ajalooline võimalus olla eestvedaja peasekretäri valiku protsessis – on tõenäoline, et peasekretär valitakse ametisse Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise ajal,“ rõhutas suursaadik Sven Jürgenson.  

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

11.06.2021|Välisministeerium

Välisminister Liimets ja USA suursaadik ÜRO juures kinnitasid head koostööd Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumiskuul

Täna, 11. juunil kohtusid video vahendusel välisminister Eva-Maria Liimets ja Ameerika Ühendriikide suursaadik ÜRO juures Linda Thomas-Greenfield.

10.06.2021|Välisministeerium

Täna ÜRO Julgeolekunõukogus: ÜRO ja Euroopa Liidu koostöö julgeolekuküsimustes on võtmetähtsusega

Täna, 10. juunil juhib Eesti suursaadik ÜRO juures Sven Jürgenson julgeolekunõukogu avalikku istungit ÜRO koostööst Euroopa Liiduga. Eesti kutsel teavitab nõukogu liikmeid Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.