Sa oled siin

Välisminister Toomas Hendrik Ilves Ilves Eesti-Taani diplomaatiliste suhete taastamise puhul

27. August 2001 - 7:22
Välisministri sõnavõtt pidulikul kontserdil Vanalinna Stuudios


Kallis kolleeg,
Daamid ja härrad,
Head sõbrad,

Tahan kõigepealt südamlikult tänada oma Põhjala kolleegi meeldivate sõnade eest, millega ta iseloomustas tänast Eestit ja meie arengut möödunud kümnendi jooksul. Meil kõigil on ühiselt hea meel selle üle, et Eesti on oma potentsiaali lühikese aja jooksul arukalt kasutanud. Eestist on saanud tugev ja stabiilne riik, kel oma kindel koht Euroopas. Eesti on jõuliselt muutumas Põhjala riigiks, kes varsti täidab oma rolli nii Euroopa Liidu kui NATO liikmena.

Kui 10 aastat tagasi oma vabaduse taastasime, tegime seda kindlate eesmärkidega, mille saavutamise üheks eelduseks oli sõbralike riikide aktiivne toetus. Põhjamaad ei jäänud kõhklema ning olid esimesed, kes taastasid diplomaatilised suhted Eestiga.

Naasin äsja Islandilt, kus tähistasime Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuse taastamist ja suhete sisseseadmist 1991. aastal. Täna on mul siiralt hea meel seda teha Taani sõprade seltsis.

Kui te lubate meenutada Karl Marxi võitlust suure inimese koha vastu ajaloos, siis Lech Walesa ja Vaclav Haveli näide tõestab, et suured inimesed saavad midagi muuta. Island ja Taani on suurepärane näide, kuidas väikesed riigid ja väikesed rahvad võivad teatud olukorras kasvada suuremaks kui mistahes riigid, sõltumata nende rahvaarvust või sõjaväe suurusest. Island ja Taani muutsid 10 aastat tagasi ajalugu, trotsides tolleaegseid käibetõdesid. Nende riikide valitsused olid esimesed, kes tunnustasid Balti riikide taasiseseisvumist, ilma nendeta poleks teised järgnenud. Ma tahaksin isiklikult ja Eesti valitsuse nimel tänada teid selle julge ja õige sammu eest.

Taani on ka hiljem Eesti taotlustele alati jõukohaselt õla alla pannud. Taani oli esimene Euroopa Liidu liikmesriik, kes usaldas eestlastele viisavabaduse.

Ajalugu on Taani ja Eesti suhetest jätnud maha üsna mitmekesiseid jälgi. Üks värvikamaid on kindlasti Taani Kuninga Aed Tallinnas, mis meenutab nii taanlastele kui eestlaste ühe tähtsa sümboli – Euroopa vanima lipu – sündi.

Aga meie kahepoolsete suhete arengus ei ole jäädud pidama ainult vormiliste otsuste ja ajalooliste seikade fikseerimise juurde, vaid kümne viimase aasta jooksul on suudetud ära teha palju sellist, mille tulemused on igapäevaelus nähtavad. Õnnestunud koostööst Taaniga on tuua mitmeid üsna olulise tähendusega näited.

Tartus, kõrvuti Eesti Kaitseväe ühendatud õppeasutustega, tegutseb Balti Kaitsekolledž, mis juba mitmendat aastat annab lisaks Eesti ohvitseridele sõjaväelist haridust paljude riikide sõjaväelastele. Loomisest alates on Balti Kaitsekolledžit juhtinud Taani ohvitser ja ta ei ole ainus taanlane õppejõudude hulgas. Balti Kaitsekolledžist on saanud rahvusvahelise koostöö ere näide ja kaasaegse sõjaväelise riigikaitsealase hariduse keskus. Ja see on vaid üks väike tahk Eesti kaitsekoostööst Taaniga, mis ajaloos ulatub tagasi Taani ohvitseride osalemiseni Eesti vabadussõjas..

Majandusliku koostöö õnnestumisest Eesti ja Taani vahel on samuti tuua häid tõendeid. Eesti ja Taani suhete ladusa arengu aluseks on see, et me eesmärgid, väärtused ja hinnangud on tavatult sarnased. Eestil ja Taanil on palju ühiseid jooni, mis lubavad koostööst toekaid tulemusi loota.

Kahepoolse koostöö aastatepikkused jõupingutused on põhiosas suunatud sellele, et Eestil oleks võimalik tõrgeteta ning soodsa arengupagasiga astuda EL liikmeks. Numbrilises väljenduses on seni realiseeritud koostööprogrammide maht tõeliselt aukartustäratav, aga ma piirduksin täna sellega, et ütlen: mõnigi kogemus ja nõuanne on nii asendamatu, et sel ei ole rahalist vastet. Nagu on kordumatu Eesti loodus ja keskkond, mida Taani sõprade abiga aina rohkem väärtustada püüame.

Daamid ja härrad,

Mu hea kolleeg ja sõber rääkis äsja väga veenvalt, miks Taani peab oluliseks kuulumist Euroopa Liitu ja NATOsse. Taani on ainuke Põhjamaa, mis kuulub mõlemasse organisatsiooni. Seepärast soovitan ka kõhklejatel väga hoolega kuulata, mida meie Taani sõpradel neis asjus öelda.

NATO ja Euroopa Liit ei ole alternatiivid. Mõlema organisatsioonita ei oleks Taani see, kes ta on praegu. Ja ei ole mingit alust arvata, et Eesti oleks ilma oma seniste välis-ja julgeolekupoliitiliste eesmärkideta see, kes me oleme praegu. EL ja NATO liikmeks astumise lävel vajame nii nagu varemgi heade sõprade nõu ja toetust. Mul on tõesti hea meel, et Taani valitsus soovib Eestit lähiaastatel näha kaaslasena mõlemas asendamatus Euroopa julgeolekut ja heaolu edendavas organisatsioonis. Ja mul pole kahtlust et me riikide lähedus selle kaudu jätkuvalt suureneb.

See aga omakorda laiendab pinda veelgi meeldivamaks koostööks.

Tänan kõiki kohalviibijaid, kes Eesti ja Taani suhetesse on oma panuse andnud. Siiras tänu meie taanlastest sõpradele, kes on suhteid Eestiga alati oluliseks pidanud, ennastsalgavalt neid kaitsnud ja täna seda meiega siin tähistavad.

Soovin meile kõigile jõudu Eesti Vabariigi ja Taani Kuningriigi sõpruse tugevdamiseks.

Ja loomulikult - kõigile kena kontserdielamust.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.