Sa oled siin

Välisminister Sven Mikseri kõne Paide keskväljakul toimunud Vabariigi aastapäeva vabaõhuaktusel 24.02.2018

24. Veebruar 2018 - 16:53
Foto: Dmitri Kotjuh
Foto: Dmitri Kotjuh

Head Eesti inimesed, kallid külalised.
Kallid kaaslinnalased!


Täna me tähistame sajandi möödumist päevast, mil kuulutati välja iseseisev Eesti Vabariik. Paidelastena võime uhked olla selle üle, et meie kodulinn oli üks neist paigust, kus Iseseisvusmanifest saja aasta eest ette loeti.
Eesti iseseisvus kuulutati välja Ilmasõja keerises pea üheaegselt Eesti riikluse sünniga tulid leedulased,keda õnnitlesime nende 100. sünnipäeval vaid mõüni päev tagasi ja lätlased, kellega koos saame juubeldada juba mõne kuu pärast.

Meie ja meie lähemate naabrite kogemus õpetab meile, et üleilmsed vapustused kätkevad endis väikerahvaste jaoks nii ohte kui võimalusi. Oluline on õigel ajal valmis ja valvel olla, võimalused ära tunda ja neist kinni haarata ning ennast ohtude vastu nii vaimselt kui füüsiliselt kindlustada.

Täna hõistaks laulda oma isamaa ilust ja valust, tunneme end ühtsete ja tugevatena. Me oleme rahvana tugevad, sest me hoiame üksteist, me usume ja tunneme, et kuulume ühte selle maa, tema keele ja kultuuriga ning nendega, kes on siin olnud, elanud ja armastanud, teinud tööd ja võidelnud oma võitlusi ammu enne meid.

Üks kultuuriuurija on kunagi öelnud, et rahvuslik identiteet on ühine kogum kujutletud mälestusi. Kujutletud mitte ses mõttes, et meie ühismälu koosneks väljamõeldistest. Ei, pigem selles tähenduses, et kuigi meie seas ei pruugi enam olla neid, kes oma silmaga oleksid näinud Eesti riigi sündi või Vabadussõja kangelaslikke lahinguid, teame me end rahvana seda kõike mäletavat. Ja nii ongi igaüks, kes suudab ja tahab öelda, et just meie kuulutasimegi sada aastat tagasi välja oma riigi, et just meie kaitsesime Vabadussõjas meie riigi noort iseseisvust, et meie jäima kestma okupatsioonivõimude poolt toime pandud koleduste kiuste. Ja et meie end  taas vabaks euroopa rahvaks laulsime ja igaüks kes tunneb, et ta suudab ja tahab nii öelda, ongi üks meist, üks meie rahvast.


Täna vajame me rõõmsat rahvuslust, rõõmsat rahvuslikkust.  Sellist, mis aitab meil uhkust tunda sajandi jooksul saavutatu üle ning kõige selle üle, mis teeb meid Eestiks ja eestlasteks. Me vajame rõõmsat rahvuslust, mis ei ehita enese kaitseks Eesti ja maailma vahele müüre, vaid annab meile jõudu ja enesekindluse jääda Eestiks ja eestlasteks vabas ja avatud maailmas.


Rahvatarkus ütleb, et see, kes tahab kiiresti kohale jõuda, mingu üksi, see kes aga tahab jõuda kaugele, asugu rännakule sõprade seltsis. Meie iseseisev riik sündis sajandi eest tänu sellele, et meie vaprate sõjameeste kõrval seisid meie liilased. Kui aga ajaloo tõmbetuultes üksi jäime, langesime Teise ilmasõja eel taas võõra võimu alla. Seetõttu teadsime veerandsajandit tagasi seda iket õlgadelt raputades, et oma riigi hoidmiseks vajame sõpru ja liitlasi ja täna ongi nad siin, meie kõrval. Mitte vaid pidupäeval, vaid iga päev, kaitsmas Eesti riiki ja iseseisvust, aga ka meie ühiseid väärtusi ning ühiselt kokku lepitud reeglitele rajatud rahvusvahelist korda.


Täna tähistame oma riigi sajandat sünnipäeva, aga meie lugu rahvana on sootuks pikem. Kus mujal oleks seda parem tunda ja tunnetada kui siin Paides, mõnesaja meetri kaugusel mälestuskivist eestlaste vanemaile, kes 1343. aasta jürikuul oma rahva, tema ootuste ja õiguste kaitseks üles tõusid. Just seetõttu teame kindlalt, et sada aastat Eesti Vabariiki ei ole juhuslik ja mööduv viiv ajaloos, vaid et parimad päevad, aastad ja sajandid meie riigi ja rahva loos on veel ees ja meie endi ehitada!

Palju õnne ja elagu Eesti!


 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.