Sa oled siin

Välisminister Sven Mikser: Eesti jätkab Afganistani arengu toetamist

28. November 2018 - 15:27

Välisminister Sven Mikser osales täna, 28. novembril rahvusvahelisel ministrite konverentsil Genfis, kus räägiti Afganistani parlamendivalimiste järgsest julgeoleku olukorrast ning sellest, kuidas saab rahvusvaheline kogukond toetada Afganistani rahu- ja lepitusprotsessis. Minister Sven Mikser kinnitas oma sõnavõtus, et Eesti jätkab Afganistani toetamist arengukoostöö raames.

Kohtumisel jäi kõlama, et rahuprotsessi peab juhtima ja eest vedama eelkõige Afganistan, samas ei tähenda see, et Afganistan peaks selles protsessis olema üksi. 

Välisminister Sven Mikser ütles oma sõnavõtus, et Euroopa Liidu ja rahvusvahelise kogukonna jätkuv toetus on vajalik selleks, et aidata kaasa Afganistani stabiilsusele ja edasisele arengule. „Kuid sama oluline on Afganistani enda initsiatiiv ja strateegiline visioon reformide, rahuläbirääkimiste ja naabrussuhete edendamisel,“ lisas ta. Tema sõnul on Afganistani valitsus vaatamata keerulisele olukorrale astunud samme korruptsiooni vastu võitlemisel, valitsussektori tugevdamisel ja hariduse edendamisel, kuid minna on veel pikk tee.

Välisminister kinnitas, et Eesti jätkab koos rahvusvahelise kogukonnaga Afganistani toetamist. Afganistan on Eesti üks arengukoostöö prioriteetseid sihtriike: nii rahvusvaheliste organisatsioonide kui kahepoolsete projektide raames toetame Afganistani ligi ühe miljoni euroga aastas ning see jätkub vähemalt aastani 2024.

Eesti peamisteks valdkondadeks arengukoostöös Afganistaniga on haridus, julgeolek, naiste ja laste olukorra parandamine ning IT-alase võimekuse edendamine – näitena võib tuua Tallinna Ülikooli poolt läbi viidud projekti, mille käigus töötati Afganistani IT hariduse edendamiseks välja kolm magistriõppekava Kabuli Ülikooli IT teaduskonnale. Tänu projektile saavad Afganistani tudengid omandada kraadi kodumaal.

Välisminister kohtub konverentsi raames veel Afganistani, Katari ja Usbekistani kolleegidega, et rääkida kahepoolsetest suhetest. Samuti toimuvad tutvumiskohtumised UNHCR ülemvoliniku ja IOMi peadirektoriga.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmwEBLV8

Lisainfo:
Inga Bowden
välisministeerium
avalike suhete osakonna peadirektor
inga.bowden@mfa.ee
+372 528 1467

Teate edastas:
Britta Tarvis
välisministeerium
meedianõunik, avalike suhete osakond
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.