Sa oled siin

Välisminister Reinsalu Vilniuses: COVID-19 kriisist väljumisel on tähtis regionaalne koostöö

15. Juuni 2020 - 15:34

Välisminister Urmas Reinsalu osales täna, 15. juunil Vilniuses neljapoolsel nõupidamisel Läti, Leedu ja Poola ministriga. Kohtumisel arutati muu hulgas Euroopa Liidu piiride avamise tingimusi kolmandatele riikidele. Samuti räägiti kriisijärgsest majanduse taastamisest, regionaalsetest suhetest ja julgeolekust.

„Peame  Euroopa Liidus panema paika konkreetsed tingimused, mille alusel kolmandate riikide elanikke siia taas reisima lubama,“ ütles minister Reinsalu. „Silmas tuleb pidada nii epidemioloogilist olukorda lähteriigis kui ka konkreetse reisija tervislikku olukorda.“  

„Majanduslikku koostööd piirkondlikul ja ELi tasandil tuleb jätkata ja edendada erinevates töösuundades, sealhulgas eesmärgiga toetada ühtset turgu,“ rõhutas Reinsalu ja lisas, et ülemaailmselt tuleb jätkata koostööd selle nimel, et hoida rahvusvaheline kaubandus ja transporditeed avatuna ja paindlikena, et minimeerida niigi tohutut tagasilööki meie riikide majandusele. „Tihe regionaalne koostöö on oluline ka julgeoleku aspektidest. Ühised seisukohad NATOs on vajalikud kogu piirkonna turvalisusele,“ lisas Reinsalu.

Minister Reinsalu sõnas, et on Eestis näinud, kuidas digitaalne ühiskond ja platvormid on neil aegadel eluliselt tähtsad. „E-teenused on võimaldanud paljude tegevuste jätkamist ja tihedat infovahetust. Ka Euroopa Liidu tasandil peame tegema palju rohkem – meil peavad olema e-allkirjad, mis tõesti töötaksid kogu Euroopa Liidus, et kodanikud ja ettevõtted saaksid sellest kasu.“

Minister kutsus huvitatud riike osalema 1. juulil Eesti ja Singapuri poolt korraldataval videokonverentsil, kus arutatakse digitaalse ümberkujundamise olulisust kõigis aspektides. „Erilist tähelepanu tuleks pöörata rahvusvahelise arengukoostööpoliitika digitaalsete aspektide tugevdamisele. COVID-19 kriisi pikaajalise mõjuga tegelemine nõuab rahvusvahelise koostöö fookuse suunamist digitaalse muundamise ja digitaalteenuste rakendamise juurutamisele. Erilist tähelepanu tuleks pöörata kõige haavatavamatele ühiskondadele, et vältida digitaalse lõhe edasist laienemist,“ sõnas Reinsalu.

Kohtumise järel asetasid ministrid pärjad juuniküüditamise ohvrite mälestamiseks Nõukogude okupatsiooni ohvrite monumendi juurde.

Fotod (Leedu Välisministeerium): https://flic.kr/s/aHsmNQYZsp

Kell 15 osalevad ministrid Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul videokonverentsil, mis keskendub mõttevahetusele USA välisministri Mike Pompeoga välispoliitika võtmeteemadel, näiteks COVID-19 ja desinformatsioon (fookusega Hiina ja Venemaa tegevusel), Hiina, Lähis-Ida rahuprotsess ja Ukraina. Videokõne sissejuhatuse teeb Euroopa Liidu kõrge esindaja Josep Borrell.

Lisainfo:
Pia Kuusik
Välisministeerium
Meedianõunik
Avalike suhete osakond
+372 5635 7866
www.vm.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.