Sa oled siin

Välisminister Reinsalu väljendas ÜRO Julgeolekunõukogu istungil muret Venemaa kasvava sõjalise kohaloleku üle Liibüas

28. Mai 2020 - 19:00

Täna, 28. mail teavitas Eesti kutsel Julgeolekunõukogu avalikul istungil Euroopa Liidu ja ÜRO koostöö teemal Euroopa Liidu kõrge esindaja Josep Borrell.

Kohtumisel käsitleti käimasolevaid kriise, mille lahendamisel osalevad nii Euroopa Liit kui ka ÜRO. Välisminister Reinsalu sõnul on ÜRO ja Euroopa Liidu koostöö konfliktide ohjeldamisel hädavajalik, eriti oluline on see Euroopa Liidu naabruskonnas. „Kasvav ebastabiilsus Euroopa naabruskonnas nõuab meilt ühist pühendumist ja valvsat pilku. Heaks näiteks on hiljuti loodud Euroopa Liidu operatsioon IRINI, mis jälgib ÜRO relvaembargo täitmist Liibüa rannikul ja teeb tihedat koostööd sealse ÜRO missiooniga,“ selgitas Reinsalu. Reinsalu väljendas eraldi muret Venemaa kasvava sõjalise kohalolu pärast Liibüas.

Kahjuks on Julgeolekunõukogus endiselt ummikseisus COVID-19 resolutsioon. „On äärmiselt kahetsusväärne, et Julgeolekunõukogu ei ole suutnud näidata resolutsiooni vastuvõtmisega selgelt oma toetust ÜRO peasekretäri üleskutsele kehtestada üleilmne relvarahu. Peame saatma valju ja üksmeelse sõnumi, et relvarahu on vajalik,“ sõnas Reinsalu. Eesistujana on Eesti koroonaviiruse mõju rahule ja julgeolekule siiski tähelepanu all hoidnud – alles eile toimus Eesti eestvedamisel ÜRO Julgeolekunõukogu videokohtumine ÜRO peasekretäriga relvarahu elluviimise teemal.

Reinsalu juhtis tähelepanu asjaolule, et pandeemiat kasutatakse ka ettekäändena sanktsioonidest loobumiseks. „Meenutan, et Euroopa Liidu ja ÜRO sanktsioonid on sihitatud ning ei takista pandeemiavastast võitlust, sest näevad ette humanitaarerandite taotlemise võimalust,“ ütles Reinsalu.

ÜRO ja Euroopa Liidu väärtuste keskmes on rahvusvahelise õiguse tähtsaimate põhimõtetena riikide territoriaalse terviklikkuse austamine ja relvajõu kasutamise keeld. Reinsalu väljendas muret Venemaa sõjalise kohaloleku suurendamise üle Gruusia okupeeritud aladel. Jätkuvad sõjalised õppused, militaartaristu tugevdamine ja piiristamine. „Samuti mõistame hukka kõik katsed tõkestada Euroopa Liidu vaatlusmissiooni tööd, piirates ligipääsu Abhaasiasse ja Lõuna-Osseetiasse,“ ütles Reinsalu. Välisminister taunis Venemaa jätkuvat Ukraina-vastast agressiooni Donbassis ja Krimmi ebaseadusliku anneksiooni.

Reinsalu tõi välja, et Euroopa Liit ja tema liikmesriigid on maailma suurim humanitaarabi andja, mis on seni aidanud ära hoida kõige hullema humanitaartragöödia näiteks Venezuelas ja Süürias. Reinsalu toonitas ka Eesti panust Venezuela põgenike toetamisel. Ühtlasi jagas Reinsalu ELi kõrge esindajat Borrelli sedastatud seisukohta Hongkongi kohta, rõhutades vajadust austada Hongkongi autonoomiat ning põhimõtet „üks riik-kaks süsteemi“.

ÜRO ja Euroopa Liidu koostöö teemaline avalik istung toimub igal aastal. Kõrge esindaja Borrelli jaoks on see esimene kord Julgeolekunõukogu teavitada. Kõigil huvilistel on kohtumist võimalik järgi vaadata ÜRO WebTV-s.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmNuUPSf

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

02.07.2020|Välisministeerium

Reinsalu nõudis tänasel ÜRO Julgeolekunõukogu pandeemia arutelul vastuvõetud COVID-19 resolutsiooni järgimist

Välisminister Urmas Reinsalu osales täna, 2. juulil ÜRO Julgeolekunõukogu avatud kohtumisel pandeemiate ja julgeoleku teemal.

01.06.2020|Välisministeerium

Lõppes Eesti esimene eesistumine ÜRO Julgeolekunõukogus

Täna, 1. juunil võtab ÜRO Julgeolekunõukogu juhtimise Eestilt üle Prantsusmaa.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.