Sa oled siin

Välisminister Reinsalu: Tartu rahuleping kehtib

2. Veebruar 2020 - 17:05

Täna toimus Tartus Vanemuise kontserdimajas Tartu rahulepingu 100. aastapäeva pidulik kontsertvastuvõtt, kus välisminister Urmas Reinsalu kinnitas oma kõnes, et Tartu rahu on kehtiv rahvusvaheline leping, mille alusel hakati Eesti Vabariiki tunnustama vaba ja iseseisva riigina ning mille ajaloolist tähendust diplomaatia ajaloos on raske ülehinnata. 

Välisminister rõhutas oma kõnes Tartu rahulepingu artikkel kahes märgitud enesemääramisõiguse olulisust: „Tartu rahulepingul oli teedrajav tähendus maailma rahvusvahelise õiguse süsteemis, sest tegemist on esimese rahvusvahelise aktiga kogu maailmas, kus kasutati sõnaselgelt rahvuse enesemääramisõiguse mõistet,“ ütles välisminister.

Liitlassuhetest rääkides ütles minister, et riikidevaheline stabiilsus tugineb kokkulepetele, millest osapooled kinni peavad ning see eeldab rahvusvahelise õiguse üleüldist austamist ja esiplaanile seadmist kõigi rahvaste poolt, sõltumata nende ajaloost, suurusest või tugevusest.

Ühtlasi mõistis välisminister hukka Venemaa Föderatsiooni hiljutise seisukoha. „Iga sõna on vale avalduses, milles Vene Föderatsiooni väidab, et Tartu rahu kaotas kehtivuse siis, kui me astusime Nõukogude Liitu,“ ütles ta. „Me ei astunud kommunistlikku Nõukogude Liitu, meid annekteeriti õigusvastaselt,“ ütles välisminister, rõhutades, et Eesti Vabariik peab oma rahvusvahelis-õiguslikes sammudes silmas õigusliku järjepidevuse põhimõtet ning lükkab tagasi selle vastase käsitluse. 

Oma kõnes tõi minister esile liitlassuhete olulisust. „Ainult koos liitlastega saame kaitsta oma vabadust ja väärtusi, mida kalliks peame,“ ütles minister Reinsalu. Ta tänas üritusel tervituskõnesid pidanud Läti, Poola ja Soome välisministreid, kes samuti oma tervituskõnedega Eesti rahva poole pöördusid.

Tänasel pidulikul kontsert-aktusel andis välisminister esmakordselt välja ka Jaan Poska medalid, mis annetatakse isikutele, kes on kaitsnud Tartu rahu põhimõtteid maailmas sõna ja teoga. Esimesed medalid said vabadusvõitlejad Enn Tarto ja Mart Niklus, kes kirjutasid 1979. aastal alla Balti Apellile. Dokumendiga nõuti Balti riikide annekteerimise lõpetamist ning tuletati meelde 1920. aastal sõlmitud Tartu rahulepingut. Poska medaliga tänati mehi, kes on oma teo ja sõnaga kaitsnud Tartu rahu kui Eesti õigusliku järjepidevuse alusdokumenti ja selle põhimõtteid.

Välisministri kõne täistekst: https://bit.ly/2tq499k

Fotoalbum täieneb jooksvalt: https://flic.kr/s/aHsmL99rhD

Tartu rahu infolehekülg: https://vm.ee/et/tartu-rahu-2-veebruar-1920

Lisainfo:
Leen Lindam
välisministeerium
avalike suhete osakond

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.