Sa oled siin

Välisminister Reinsalu Pariisis: Ukraina küsimuses lahenduse leidmiseks tuleb survet avaldada agressorile Venemaale

11. Oktoober 2019 - 14:45

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus täna Pariisis oma Prantsuse kolleegi Jean-Yves Le Drianiga, et arutada olukorda Ukrainas, Euroopa julgeolekut ja Euroopa Liidu laienemispoliitikat. Samuti rääkisid välisministrid pingestunud olukorrast Süürias.

Välisministri sõnul peab Euroopa Liit Ukraina küsimuse lahendamiseks jääma tervikuna kindlaks oma põhimõtetele. „Rahvusvaheline kogukond peab tagama, et kõrgendatud survet olukorra lahendamiseks ei panda Ukrainale, vaid Venemaale. Venemaa on selles olukorras agressor ja vastutulekuteks pole põhjust. Nagu Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee otsuse puhul nägime, võtab Venemaa vastutulekuid kui nende tegevuse premeerimist,“ ütles välisminister Prantsuse kolleegile.

Reinsalu avaldas lootust, et niinimetatud Normandia neliku kohtumine viib lahendusele lähemale ja aitab näidata, kui tõsiseltvõetav Venemaa on. „Kuni Venemaa ei täida Minski kokkuleppeid täielikult ja jätkab provokatiivseid tegevusi nagu Donetski ja Luhanski elanike passistamine, peavad Euroopa Liidu ühtsus ja sanktsioonid säilima,“ lisas ta.

Euroopa Liidu laienemise teemal kinnitas välisminister Eesti toetust Põhja-Makedoonia ja Albaania püüdlustele ning pani südamele, et läbirääkimiste alustamine on Euroopa Liidu usaldusväärsuse huvides.

Samuti arutasid välisministrid pingestunud olukorda Süürias ja avaldasid lootust, et poliitiline lahendus leitakse ÜRO raames tehtavate jõupingutuste kaudu võimalikult ruttu, et humanitaarolukord ei halveneks veelgi. Eesti ja Prantsusmaa üheskoos teiste ÜRO Julgeolekunõukogus olevate ja tulevaste Euroopa Liidu liikmesriikide ühisavaldusega, milles kutsusid Türgit üles oma ühepoolset militaaroperatsiooni lõpetama.

„Kindlasti tahame teha Prantsusmaaga Julgeolekunõukogus tihedat koostööd – tugev ja ühtne Euroopa hääl aitab kaasa konfliktide ennetusele ja lõpetamisele,“ sõnas Reinsalu.

Lisaks leppisid ministrid Reinsalu ettepanekul kokku, et alustatakse tööd laiaulatusliku küberkoostöö lepingu sõlmimise nimel, et viia Eesti ja Prantsusmaa väga hea küberkoostöö ÜROs, Euroopa Liidus ja NATOs uuele tasemele. Samuti tänas välisminister kolleegi Prantsusmaa senise panuse eest eFP-sse ja otsuse eest pöörduda 2021. aastal tagasi. Samuti tunnustas ta Prantsusmaa juhitava Operatsiooni Barkhane olulisust võitluses globaalse terrorismiga. Vabariigi Valitsus otsustas septembris 2019 Eesti kohalolu Malis pikendada ja laiendada.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmHBVGt8 (Prantsuse välisministeerium)

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.