Sa oled siin

Välisminister Reinsalu kutsus ÜRO Julgeolekunõukogus üles globaalseid pingeid maandama

9. Jaanuar 2020 - 18:11

Oma esimeses sõnavõtus ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena New Yorgis kutsus välisminister Urmas Reinsalu üles leevendama pingeid Lähis-Idas ja uurima Teherani lennuõnnetuse põhjuseid ning juhtis tähelepanu jätkuvale rahvusvahelise õiguse rikkumisele Ukraina ja Gruusia suunal. Avatud arutelu, mida korraldas praegune Julgeolekunõukogu eesistuja ja samuti uus valitud liige Vietnam, tähistas ÜRO põhikirja 75. aastapäeva.

Reinsalu alustas sõnavõttu kaastundeavaldusega eile Teheranis alla kukkunud Ukraina reisilennuki ohvrite lähedastele ja rõhutas vajadust teha iseseisva juurdlusega kindlaks selle tragöödia tagamaad.

Ühtlasi avaldas välisminister muret pingelise olukorra üle Lähis-Idas ning mõistis hukka hiljutised rünnakud USA saatkonnale Bagdadis ja raketirünnakud sõjaväebaasidele Iraagis, kus on ka Eesti väed. Ta kutsus üles osapooli tõsistele läbirääkimistele, et leevendada pingeid ja vältida tuumarelvastumist.

Reinsalu sõnul käituvad inimõigusi järgivad riigid ka rahvusvahelise õiguse kontekstis paremini. „On vajalik, et Julgeolekunõukogu reageerib tõsistele inimõiguste ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumistele. Nii pole seni läinud tragöödiaga Süürias, mille eest on kõige kõrgemat hinda maksnud Süüria inimesed,“ sõnas välisminister Reinsalu. Ta lisas, et Julgeolekunõukogus vetoõigust omavatel riikidel lasub eriline vastutus.

Välisminister märkis, et rahvusvahelise õiguse, sealhulgas ÜRO põhikirja rikkumine leiab kahjuks endiselt aset ka Euroopas. Ta tõi välja, et nii Julgeolekunõukogu kui ka Peaassamblee on Ukraina ja Gruusia territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse rikkumisele ka tähelepanu juhtinud. Oluline on neid teemasid jätkuvalt tähelepanu all hoida.

Arutelu eel kohtus välisminister ka Vietnami asepeaminister ja välisminister Pham Binh Minhiga, kellega arutati valitud liikmete koostöö olulisust Julgeolekunõukogu töö edasiviimisel. Samuti toimuvad kahepoolsed kohtumised Nicaragua ja Ungari välisministriga.

Ees ootavad Julgeolekunõukogu liikmete lõuna ÜRO peasekretär António Guterresega ning kohtumine ÜRO poliitika- ja rahuloome küsimuste asepeasekretär Rosemary DiCarloga.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmKB7qXq
Välisministri kõne täispikkuses (inglise keeles): https://vm.ee/et/node/52526

Lisainfo:
Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
+372 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

06.08.2020|Välisministeerium

Eesti tõstatas ÜRO Julgeolekunõukogus Venemaa agressiooni Gruusias

Eile, 5. augustil tõstatas Eesti üheskoos Ameerika Ühendriikide, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigiga Julgeolekunõukogu ametlikul kohtumisel Venemaa Gruusia-vastase tegevuse.

02.07.2020|Välisministeerium

Reinsalu nõudis tänasel ÜRO Julgeolekunõukogu pandeemia arutelul vastuvõetud COVID-19 resolutsiooni järgimist

Välisminister Urmas Reinsalu osales täna, 2. juulil ÜRO Julgeolekunõukogu avatud kohtumisel pandeemiate ja julgeoleku teemal.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.