Sa oled siin

Välisminister Reinsalu kutsus Euroopa Liitu üles toetama Ukraina lennukatastroofi sõltumatut ja põhjalikku uurimist

10. Jaanuar 2020 - 19:50
Urmas Reinsalu

Täna, 10. jaanuaril Brüsselis toimunud välisministrite erakorralisel kohtumisel Brüsselis kutsus välisminister Urmas Reinsalu Euroopa Liitu üles toetama Ukraina lennukatastroofi sõltumatut ja läbipaistvat uurimist. Tema sõnul on rohkete tsiviilohvritega õnnetuse kohta Teheranis ilmnemas uued asjaolud ning hukkunute lähedased väärivad toimunus tõenditele põhinevat selgust.

„Selleks vajab Ukraina ekspertide meeskond Iraani täielikku toetust ja ligipääsu õnnetuspaiga asitõenditele. Kutsume üles liikmesriike selles küsimuses infot vahetama,“ sõnas minister Reinsalu. „Kui tsiviillennunduse ohutust käsitlevaid rahvusvahelisi reegleid ja tavasid ei järgita, peaksime selle võimalikult karmilt hukka mõistma ja nõudma vastutust,“ lisas ta.

Ühtlasi toonitas Reinsalu, et pärast Iraani hiljutisi raketirünnakuid Iraagis peab Eesti ülimalt tähtsaks pingete maandamist Lähis-Ida piirkonnas diplomaatilisel teel, järgides rahvusvahelist õigust ja atlandiülest ühtsust. Välisministri sõnul on olemas mõned märgid konflikti vaibumisest, kuid vaja on tõsiseid läbirääkimisi osapoolte vahel, et pingeid leevendada ja vältida tuumarelva levikut.

„Eesti peab kahetsusväärseks Iraani lubadust taganeda tuumakokkuleppega võetud kohustuste täitmisest,“ ütles Reinsalu. „Lääne partnerid peavad omavahel kokku leppima, kuidas saavutada seda, et Iraan ei muutuks tuumariigiks, ning need arutelud seisavad veel ees,“ lisas ta.

Reinsalu mõistis hukka Iraani raketirünnakud koalitsioonivägede baasidele Iraagis ning Ameerika Ühendriikide saatkonna vastu toime pandud rünnakud Bagdadis. Ühtlasi kinnitas ta, et Eesti mõistab Ameerika Ühendriikide õigust kaitsta oma kodanikke ja koalitsioonipartnereid võimalike rünnakute eest.

Liibüast kõneldes rõhutas välisminister, et Eesti peab äärmiselt kahetsusväärseks sõjaliste pingete teravnemist. „Lahendus Liibüa kriisile saab olla üksnes poliitiline ning Liibüas tuleb rahu ja stabiilsus saavutada kõiki pooli kaasava poliitilise üleminekuprotsessi kaudu ja relvaembargost kinnipidamise teel,“ sõnas ta. Eesti toetab ÜRO tegevust nii relvarahu saavutamisel kui ka poliitilise protsessi jätkamisel, et jõuda kokkuleppele parlamendi- ja presidendivalimiste toimumises.

Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell kutsus EL-i ministrid arutama tekkinud olukorda seoses Ameerika Ühendriikide ja Iraani rünnakutega Iraagis ning leidma võimalusi olukorra rahustamiseks ja stabiliseerimiseks, samuti on ta nõudnud välise sekkumise lõppemist ning relvarahu Liibüas Tripolis ja selle ümbruses.

Fotod: https://flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/7215771260506...

Lisainfo:
Inga Bowden
välisministeerium
avalike suhete osakond
+372 52 81 467
inga.bowden@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

12.01.2020|Välisministeerium

Eesti saadab Addis Abebasse asjuri

Addis Abebas alustab järgmisest nädalast tööd Eesti asjur Aafrika Liidu juures, kelleks saab pikaajalise kogemusega diplomaat Tanel Sepp.

11.01.2020|Välisministeerium

Välisminister Reinsalu kõneles Ühendriikide välisminister Mike Pompeoga

Tänases telefonikõnes arutasid Eesti ja USA välisministrid pingelist julgeolekuolukorda Iraagis.

Välisminister Urmas Reinsalu kinnitas seoses pingetega Iraani ja Ameerika Ühendriikide vahel oma kolleegile Mike Pompeole Eesti poolset toetust ning rõhutas, et USA-l on õigus enesekaitsele vastavalt ÜRO põhikirjale.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.