Sa oled siin

Välisminister Reinsalu Julgeolekunõukogus: Valgevene tulevik on Valgevene rahva kätes

4. September 2020 - 19:51

Täna, 4. septembril toimus Eesti eestvedamisel ÜRO Julgeolekunõukogus esimene maailma avalikkusele suunatud kohtumine, kus arutati Valgevenes hiljutiste presidendivalimiste järel toimuvaid inimõiguste rikkumisi.

„Tänane kohtumine toimus maailma mõjukaimal diplomaatilisel foorumil selleks, et anda sõna kannatanutele, aidata lõpetada vägivald Valgevene inimeste kallal ja ennetada olukorra halvenemist,“ selgitas kohtumist juhtinud välisminister Urmas Reinsalu.

Välisminister Reinsalu tõstatas oma sõnavõtus rahumeelsete meeleavaldajate ebaseadusliku kinnipidamise, piinamise ja seksuaalse ahistamise, vaba ajakirjanduse ning interneti ligipääsu piiramise. „See peab viivimatult lõppema,“ rõhutas ta.

Vajalik on dialoog Valgevene ametivõimude ja rahva vahel, mis viiks uute ja ausate valimisteni. „Liigagi tihti oleme tunnistajaks patiseisule rahva ja diktaatorite vahel. Me oleme näinud, mis juhtub siis, kui vabu ja õiglasi valimisi ei toimu ning rahva legitiimse rahulolematusega ei tegeleta,” sõnas välisminister Reinsalu.

Reinsalu sõnul on Valgevene rahva julgus ja rahumeelsed püüdlused imetlusväärsed.

Eesti kutsel andsid ülevaate inimõiguste olukorrast Valgevenes opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja, ÜRO eriraportöör inimõiguste teemal Valgevenes Anaïs Marin, inimõiguste keskuse Viasna aseesimees Valiantsin Stefanovitš ja Valgevene Ajakirjanike Ühenduse õigusekspert Volha Siahhovitš.

Oma kõnes ütles Tsihhanovskaja, et ühe mehe võimujanu ei tohiks ega saa hoida tervet rahvast pantvangis. Teised teavitajad kordasid sügavat muret inimõiguste rikkumiste üle Valgevenes.

Ürituse kaaskorraldajad olid ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed USA ja Ühendkuningriik ning Island, Kanada, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Ukraina ja Taani. Kohtumine oli avatud kõigile ÜRO liikmesriikidele. Kokku võttis sõna üle 30 ÜRO liikmesriigi, lisaks tegi Euroopa Liidu nimel sõnavõtu Euroopa Liidu delegatsiooni juht ÜRO juures.

Kohtumist aitas korraldada Eesti firma Global Virtual Solutions. Kõik huvilised saavad seda järele vaadata välisministeeriumi Youtube’st ja Facebookist.

Välisminister Reinsalu sõnavõtt täismahus: https://vm.ee/et/uudised/valisminister-urmas-reinsalu-sonavott-uro-julge...
Fotod: https://flic.kr/s/aHsmQxN8Ls (Priit Mürk)

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

30.09.2020|Välisministeerium

ÜRO Julgeolekunõukogu arutas Eesti algatusel Mägi-Karabahhi küsimust

Eile, 29. septembri õhtul toimus Eesti, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi algatusel ÜRO Julgeolekunõukogus arutelu Mägi-Karabahhi küsimuses.

11.09.2020|Välisministeerium

Eesti tõstatas Aleksei Navalnõi ründamise küsimuse Julgeolekunõukogus

Eile, 10. septembril mõistis Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu keemiarelvade teemalisel avalikul istungil hukka Venemaa opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi vastu toime pandud rünnaku Novitšoki rühmast pärineva närvimürgiga.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.