Sa oled siin

Välisminister Reinsalu: inimsusevastased kuriteod tuleb kompromissitult hukka mõista

26. September 2019 - 14:54

Kolmapäeval, 25. septembril kõneles välisminister Urmas Reinsalu ÜRO Peaassambee veerel Taani eestvedamisel toimunud kõrvalüritusel, mis keskendus väikeste ja keskmiste riikide osalemisele rahu ja julgeoleku tagamisel. Samuti osales minister Ameerika Ühendriikide poolt korraldatud õhtusöögil, kus peamiselt arutleti transatlantiliste suhete ning julgeoleku küsimusi.

Kõneldes Taani korraldatud kõrvalüritusel rõhutas Reinsalu, et väikeriikide kõige mõjusam relv on toimiv rahvusvaheline õigus ja selle kehtivust tuleb nõuda ka ÜRO töös. „See on väikeriikide tuumapomm,“ ütles Reinsalu viidates president Lennart Meri sõnadele. Tema hinnangul tuleks ÜRO tööpõhimõtteid muuta, sealhulgas ka loobuda veto kasutamise võimalusest Julgeolekunõukogus genotsiidide ja inimsusevastaste kuritegude puhul. „Genotsiid pole rahvusvaheline küsimus, vaid ränk kuritegu, mille toimepanija peab saama igal juhul karistatud,“ lisas Eesti välisminister.

Rääkides pagulaste süvenevast probleemist maailmas rõhutas Reinsalu, et eelkõige tuleb tegeleda probleemi algpõhjusega ehk maailmaorganisatsioon peab panustama maksimaalselt konfliktide lahendamisse. „Tuleb teha kõik endast sõltuv, et sõda lõppeks ja inimestel oleks võimalik naasta tagasi koju,“ sõnas Reinsalu.  

Täna osaleb välisminister Rahvusvahelise Kriminaalkohtu ministrite võrgustiku mitteametlik kohtumisel ning samuti võtab minister Reinsalu osa Saksamaa ja Prantsusmaa ühisüritusest, mis keskendub riikide vahelisele koostööle globaalsete probleemide lahendamisel.

Ministril kavas kohtuda ka Araabia Liiga peasekretäri ja Moroko välisministriga.


Lisainfo:
Liisa Toots
välisministeerium
avalike suhete osakonna meedianõunik
e-post: liisa.toots@mfa.ee
Tel: +372 637 7628 / +372 53424541

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.