Sa oled siin

Välisminister Reinsalu arutas Iraani välisministriga pingete lõdvendamist Lähis-Idas

15. Jaanuar 2020 - 13:20

Täna, 15. jaanuaril kohtus välisminister Urmas Reinsalu New Delhis Iraani välisministri Javad Zarifiga, et rõhutada viimaste nädalate sündmuste valguses tungivat vajadust pingete lõdvendamiseks Lähis-Idas.

Reinsalu väljendas muret Iraani destabiliseerivate sammude üle regioonis ning kutsus üles neist hoiduma.

Välisminister Reinsalu sõnul on pingete kasv õigustatult kogu Lähis-Ida regiooni ja maailma mure ning lahendus peab olema diplomaatiline. „Me ei saa lubada rohkem tsiviilohvreid. Ukraina reisilennuki allatulistamine oli tragöödia paljudele rahvastele ja oleme mõtetes ohvrite lähedastega,“ sõnas välisminister Reinsalu.

„Kutsun üles Iraani tegema täielikku koostööd õnnetuse sõltumatuks uurimiseks,“ ütles ta.

Reinsalu sõnul kuulab Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena kõiki osapooli ja aitab erinevate kanalite kaudu lahenduse otsimisele kaasa, kuid rõhutas, et USA-l on õigus kaitsta oma kodanikke ja koalitsioonipartnereid. „Seda kordasin laupäeval telefonivestluses üle ka USA kolleegile Mike Pompeole,“ lisas ta.

Ühtlasi kutsus välisminister Iraani üles täitma võetud kohustusi, nagu tuumarelva arendamisest hoidumine ning täielik koostöö leppega hõlmatud riikidega. Ta küsis kolleegilt ka selgitust äsja avaldatud uudise kohta, justkui oleks Iraani president öelnud, et Lähis-Idas viibivad Euroopa sõdurid võivad olla ohus pärast seda, kui Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Saksamaa otsustasid kasutada Iraani tuumaleppe vaidluste lahendamise mehhanismi.

Välisminister Reinsalu on New Delhis konverentsi Raisina Dialogue raames, kus ta teeb ettekande Eesti rollist ÜRO Julgeolekunõukogust aastail 2020–2021.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmKJU3Ek

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
+372 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.