Sa oled siin

Välisminister osales ELiga liitumisprotsessi avamisel

30. Märts 1998 - 10:21

Esmaspäeval, 30. märtsil osales välisminister Toomas Hendrik Ilves Brüsselis Euroopa Liiduga liitumisprotsessi ametlikul avamisel.

Sündmuse avakõned pidasid Euroopa Liidu eesistujamaa Suurbritannia välisminister Robin Cook ja Euroopa Komisjoni esindajana välisasjade volinik Hans van den Broek. Järgnevalt said sõna liikmesriikide ja kandidaatriikide välisministrid.

Suurbritannia välisminister Robin Cook nentis oma kõnes, et kõik kandidaadid on lühikese ajaga läbi käinud pika tee. Suurbritannia välisminister lubas kandidaatriikidele Euroopa Liidu jätkuvat toetust ja abi ELiga ühinemisel. Robin Cook märkis veel, et ka Euroopa Liit peab laienemiseks valmis olema ning läbi viima oma sisemised reformid.

Euroopa Komisjoni esindaja Hans van den Broeki sõnul on laienemine Euroopa Liidu üks peamistest strateegilistest ja poliitilistest prioriteetidest. Rääkides uute riikide liitumise protsessist rõhutas Hans van den Broek, et liitumiseks tehtavad ettevalmistused on sama tähtsad kui läbirääkimised. "Mida tõhusam on liitumiseelne töö, seda lihtsamad on läbirääkimised," ütles Euroopa Komisjoni volinik.

Toomas Hendrik Ilves tervitas oma avalduses ühtse raamistiku loomist kõigile kandidaatriikidele, rõhutades, et Eesti soovib näha teisi kandidaatriike läbirääkimistega ühinemas niipea kui võimalik. "Üks täna avatud laienemisprotsessi eesmärkidest on kindlustada, et edukaks liitumiseks vajalik hoog säiliks, kuni viimane kandidaat, kes täna siin laua taga istub, on Euroopa Liiduga ühinenud," lausus Eesti välisminister.

Toomas Hendrik Ilves märkis veel, et Euroopa Liit peab lähiaastatel tegelema mitmete keeruliste probleemidega ELi sees, lisades, et laienemine ei tohi jääda Euroopa Liidu lahendamata sisemiste probleemide pantvangiks.

Lõpetuseks ütles Eesti välisminister, et Euroopa avalikkusele tuleb teadvustada laienemisest tulenevat vastastikust majanduslikku kasu. Minister Ilves lisas, et veelgi olulisemad on juba praegu kandidaatriikide poolt tehtud jõupingutused ELi kolmandat sammast ja keskkonnakaitset puudutava seadusandluse ülevõtmisel, kuna see aitab kaasa kehtivatest riigipiiridest üle kasvanud probleemide lahendamisele.

Teisipäeval, 31. märtsil osaleb Eesti delegatsioon välisminister Toomas Hendrik Ilvese juhtimisel Euroopa Liidu läbirääkimiste protsessi avamisel.

Tagasi Eestisse saabub delegatsioon teisipäeva hilisõhtul.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.