Sa oled siin

Välisminister osaleb ÜRO peaassamblee avanädalal mitmekümnel kohtumisel

22. September 2019 - 9:44

Välisminister Urmas Reinsalu võtab osa 23. – 26. septembril Ameerika Ühendriikides New Yorkis toimuval ÜRO peaassamblee 74. istungjärgu avanädala sündmustest, osaledes kümnetel kahepoolsetel kohtumistel ja aruteludel. Sellele lisaks esineb välisminister Columbia ülikoolis loenguga. Pühapäeva õhtul peab välisminister Reinsalu kõne Eesti, Läti ja Leedu kogukondade vastuvõtul Eesti majas, mis on pühendatud suurpõgenemise 75. ja Balti keti 30. aastapäevale.

Kõneldes ÜROst toonitas välisminister organisatsiooni tähtsust maailmas. „ÜRO mängib rahvusvahelise rahu ja julgeoleku tagamisel võtmerolli. Olukorras, kus üleilmsete probleemidega tegelemine ning ühiste lahenduste väljatöötamine on muutunud niivõrd oluliseks, muudab meie valitud liikmelisus Eesti hääle nendes aruteludes veelgi tugevamaks,“ sõnas välisminister.

Täna õhtuse vastuvõtu eel rõhutas minister Reinsalu, et tihe suhtlus nii riigi kui kogukondade vahel on eluliselt tähtis. „Oma rahva hoidmine, olgu nad lähedal või kaugel, ja meie keele ning kultuuri säilitamine on väikeriigi säilimise elujoon. Eestlasi, kes pidid Teise maailmasõja pöördelistel hetkedel oma kodumaalt lahkuma ning leidma tee uude ja tundmatusse, on edasi viinud nende visadus. Seda sama visadust ja armastust oma kodumaa vastu on näeme ka eestluse tugeval säilimisel väljapool oma riigipiire,“ lisas Reinsalu.


Välisministri kohtumised:

Homme, 23. septembril kõneleb välisminister Reinsalu Columbia ülikoolis teemal: „Eesti - Skype'i maa ja väikeriikide hääl Ühinenud Rahvaste Organisatsioonis“.
Välisminister Reinsalu osaleb samuti Ameerika Ühendriikide, Austraalia ja Hollandi poolt korraldatud küberjulgeoleku teemalisel arutelul, mis keskendub riikide vastutustundliku käitumise edendamisele küberruumis.
Seejärel toimuvad ministril kahepoolsed kohtumised nii Jeemeni, Maroko, Gruusia kui ka Lõuna-Sudaani välisministritega.
Välisminister võtab õhtul osa Euroopa Liidu välisministrite kohtumisest, kus laual on olukorrad Liibüas ja Süürias.

Teisipäeval, 24. septembril osaleb välisminister Euroopa Liidu korraldatud kõrgtasemelisel Süüria üritusel.
Samuti toimuvad välisministril terve päeva vältel kahepoolsed kohtumised, nende hulgas Indoneesia, Pakistani, Iraagi ja Sudaani välisministritega.

Kolmapäeva, 25. septembri hommikul kohtub Eesti välisminister Ameerika Juudi Komitee delegatsiooniga.
Välisminister Reinsalu kõneleb sel päeval ka kõrvalüritusel, mis keskendub väikeste ja keskmiste riikide osalemisele rahu ja julgeoleku tagamisel.
Ühtlasi toimuvad välisministril mitmed kahepoolsed kohtumised oma kolleegidega, lisaks on kavas kohtumine kolme Balti välisministri vahel.
Kolmapäeva lõpetab transatlantiline õhtusöök USA välisministri osalusel.

Neljapäeval, 26.septembril toimub Rahvusvahelise Kriminaalkohtu ministrite võrgustiku mitteametlik hommikusöök ning ennelõunat osaleb minister Reinsalu Saksamaa ja Prantsusmaa ühisüritusel.

 

Loe lähemalt ÜRO peaassamblee 74. istungijärgu kohta siit  -https://www.un.org/en/ga/ 

Lisainfot Eesti ÜRO julgeolekunõukogu valitud liikmelisuse kohta leiab infot siit - https://un.mfa.ee/et/

Lisainfo:
Liisa Toots
Avalike suhete osakond
Välisministeerium
liisa.toots@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.