Sa oled siin

Välisminister osaleb Genfis WTO ministrite konverentsil

19. Mai 1998 - 14:45

Esmaspäevast, 18. maist kuni kolmapäevani osalevad välisminister Toomas Hendrik Ilves ja ministeeriumi asekantsler majanduspoliitika ja konsulaarküsimustes Clyde Kull Genfis Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) II ministrite konverentsil ja multilateraalse kaubandussüsteemi 50. aastapäeva tähistamisel. Seni toimunud kahepoolsetest kohtumistest on olulisim ministri kohtumine Euroopa Komisjoni asepresidendi Sir Leon Brittaniga.

Esmaspäeval võttis Toomas Hendrik Ilves osa ministrite konverentsi avamisest ning esimesest istungist. Konverentsil anti kirjalikult üle Eesti välisministri avaldus, milles tutvustatakse Eesti nägemust WTO rollist maailma kaubandussüsteemis ning antakse lühiülevaade Eesti kui WTO-sse pürgiva riigi majandusnäitajatest.

Sama päeva õhtul kohtus välisminister Horvaatia majandusministri Nenad Porgesega. Kohtumisel arutati kahe maa majanduskontaktide edasiarendamise ning lepingulise baasi täiendamise võimalusi. Eesti ja Horvaatia vahel on kavas alustada läbirääkimisi topeltmaksustamise vältimise lepingu sõlmimiseks. Samas tegi Eesti pool ettepaneku alustada tööd ka maanteevedude lepingu ja turismialase koostöö lepingu ettevalmistamiseks, kuivõrd see looks Eestile võimalused kasutada ära Horvaatia võimalusi transiidimaana Vahemere suunal.

Teisipäeva hommikupoolikul kohtus Toomas Hendrik Ilves Euroopa Komisjoni asepresidendi Sir Leon Brittaniga. Kohtumise peateemadeks olid Eesti liitumisprotsess Euroopa Liiduga ja WTO-ga.

Sir Leon Brittan kinnitas, et pärast Luxembourg'i tippkohtumise otsust on Euroopa Komisjon kõigi esimesse läbirääkimisringi kutsutud riikide majandusarengut tähelepanelikult jälginud. "Olen Eesti arenguga hästi kursis ning teie majanduse edukus on mulle alati muljet avaldanud," toonitas Euroopa Komisjoni asepresident. Sir Leon Brittan kinnitas, et Eesti ja Läti liitumise küsimus WTO-ga on olnud arutluse all kõige kõrgemal tasemel ning selle üle on mõtteid vahetanud Euroopa Komisjoni president Jacques Santer, Ameerika Ühendriikide president Bill Clinton ja Suurbritannia kui Euroopa Liidu eesistujamaa peaminister Tony Blair. Brittani sõnul on kõik nimetatud tipp-poliitikud väljendanud selget valmisolekut selles kontekstis üles kerkinud audiovisuaaltoodangu probleem lähiajal lahendada.

Teisipäeval osaleb Eesti delegatsioon multilateraalse kaubandussüsteemi 50. aastapäeva tähistamise üritustel. Kolmapäeval jätkub WTO ministrite konverents ning ministri visiidiprogrammis on ka mitmed kahepoolsed kohtumised.

Välisminister Toomas Hendrik Ilves jõuab tagasi Eestisse kolmapäeva hilisõhtul.VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.