Sa oled siin

Välisminister Mikser: Rahvusvahelise õiguse põhimõtete eiramisel on kõrge hind

16. Aprill 2018 - 21:27

Täna osales välisminister Sven Mikser Euroopa Liidu välisasjade nõukogul Luxembourgis, kus arutati olukorda Süürias, ELi ja Venemaa suhteid, Lääne-Balkani küsimust ning Iraani tuumaleppega seonduvat.

"Süürias on vaja tõelist rahuprotsessi, ainult nii on võimalik saavutada püsiv rahu ja stabiilsus Süüria rahva jaoks," sõnas välisminister Mikser ning rõhutas veelkord Eesti hukkamõistu keemiarelva kasutamisele Süürias.

"14. aprillil andsid liitlased kohase, proportsionaalse ja legitiimse vastuse keemiarelva korduvale kasutamisele Süüria režiimi poolt," ütles Mikser ning lisas, et ÜRO Julgeolekunõukogu peab suutma leida lahenduse pikaleveninud kodusõjale Süürias ning kõik selle liikmed peavad siin konstruktiivselt kaasa aitama.

“Me peame Venemaa liidritele üheselt selgeks tegema, et rahvusvahelise õiguse põhimõtete eiramisel on kõrge hind. On oluline, et Euroopa Liit oleks Venemaale survet avaldades ühtne ja resoluutne ning et sanktsioonipoliitika oleks tihedalt koordineeritud meie partneritega Atlandi ookeani teisel kaldal,“ ütles välisminister Mikser arutelul ELi ja Venemaa suhete teemal.

Iraani küsimuses keskenduti tuumaleppe tähtsusele nii piirkondliku kui ka globaalse julgeoleku jaoks ning rõhutati Euroopa pühendumist antud kokkuleppe püsimisele. Välisminister Mikser avaldas nõukogus toetust Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriigi initsiatiividele tuumaleppe säilitamiseks, sealhulgas Iraani raketiprogrammi ja regionaalse tegevuse osas.

Välisministrite mitteametliku lõunal arutasid ministrid Lääne-Balkani piirkonna julgeoleku olukorda ning 17. mail Sofias toimuvat ELi ja Lääne-Balkani riikide tippkohtumist. Välisminister Mikser avaldas lootust, et eesolev tippkohtumine tuleb ambitsioonikas ning aitab tugevdada ELi ja Lääne-Balkani riikide vahelisi sidemeid. Mikser rõhutas, et tihendades koostööd riikide vahel, on Euroopal ühiselt võimalus tegeleda erinevate väljakutsete lahendamisel, seda näiteks julgeoleku ning rände küsimustes.

Lisaks käsitlesid välisministrid nõukogul välistegevuse vahendite tulevast rahastamist pärast 2020. aastat.

Välisasjade nõukogu järgselt andis välisminister Sven Mikser Luksemburgi peaministrile Xavier Bettelile üle Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi Eesti ja Luksemburgi suhete edendamise eest.

Pildid: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576925...

Lisainfo:
Liisa Toots
Meedianõunik
liisa.toots@mfa.ee
 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.