Sa oled siin

Välisminister Mikser noortele: iga riik peab saama ÜROs kaasa rääkida

10. Oktoober 2018 - 14:13

Välisminister Sven Mikser tervitas täna osalejaid välisministeeriumis toimunud MUNOT´i avatseremoonial. MUNOT on iga-aastane õpilaste konverents, mis matkib ÜRO tegevust. Konverents toimub 10.-13. oktoobril, peakorraldaja on Tallinna Saksa Gümnaasium.

„ÜRO on üks eriline, kuid väga vajalik organisatsioon meie rahvusvaheliste suhete süsteemis, mis hoiab rahu ja edendab dialoogi riikide vahel. ÜRO liikmete poolt kokkulepitud normid ja põhimõtted loovad raamistiku aruteludeks erinevate riikide valitsuste vahel,“ sõnas välisminister. „Muidugi peab iga organisatsioon muutustega kaasas käima. Nii peab ka ÜRO eesmärkide parema täitmise nimel muutma otsustusprotsesse kiiremaks ja paindlikumaks ning samal ajal seadma sihiks ka suurema läbipaistvuse,“ ütles ta.

Välisminister rõhutas, et ÜROl tuleb liikuda tõhusama ennetustegevuse suunas. „Soovime näha organisatsiooni, mis mitte ainult ei reageeri kriisidele, vaid suudab ka neid ennetada. Alati ei ole see võimalik, kuid meie võime konflikte ette näha peab kasvama,“ rõhutas ta.

Mikser tutvustas noortele ka Eesti kandidatuuri ÜRO Julgeolekunõukogu mitte-alalise liikme kohale. „Eesti usub, et iga riik sõltumata oma geograafiliselt asukohast ja suurusest peab saama ÜROs olulistel teemadel kaasa rääkida. Meie soovime muuta maailma turvalisemaks paigaks ning ÜRO Julgeolekunõukogu mitte-alaliseks liikmeks saamine on hetkel meie järgmine siht,“ ütles välisminister. „Oleme läbinud pika teekonna  tänase Eestini ja meil on kogemust, mida teistega jagada,“ lisas ta, tuues eraldi välja Eesti ekspertiisi digivaldkonnas. 

Konverentsil osalejaid tervitas ka Eesti esimene ÜRO noordelegaat* Kätlin Kuldmaa. „Noored mängivad tänases ÜROs olulist rolli, meie kasvavat panust on märgatud ja oleme rohkem nähtavad“, sõnas noordelegaat. „Noored on need, kes soovivad vaadata tulevikku ja olla üle sõdadest ja konfliktidest. Selle aasta septembris käivitas ÜRO peasekretär ka noortestrateegia „Youth2030: The United Nations Youth Strategy“, mis näitab noorte mõõtme tähtsust organisatsiooni kontekstis,“ lisas ta.

*Aastaks 2018 valisid Välisministeerium ja Eesti Noorteühenduste Liit esmakordselt välja Eesti esimese ÜRO noordelegaadi. Vabatahtlik noordelegaat on osa ametlikust Eesti ÜRO delegatsioonist ning osaleb ÜRO peaassambleel, komisjonides ja sotsiaal- ja majandusnõukogus ühe aasta jooksul. Noordelegaat annab oma sisendi noortega seotud teemadel ning osaleb delegatsiooni sisulises töös. Iga ÜRO liikmesriik otsustab iseseisvalt, kes saab võimaluse oma riigi noori esindada. 

Pildid: flic.kr/s/aHsmjX6D6Q

Lisainfo:
Sandra Kamilova
välisministeerium
avalike suhete osakond
5667 5362
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.