Sa oled siin

Välisminister Mikser: Hoides dialoogi Hiinaga digitaalse julgeoleku teemal peame teadvustama ka selle ohtusid

18. Märts 2019 - 20:34

Täna, 18. märtsil osales välisminister Sven Mikser Euroopa Liidu välisasjade nõukogul, kus arutati valimisjärgset olukorda Moldovas ning Euroopa Liidu ja Hiina suhted. Nõukogu istungi eel tegi EL kõrge esindaja Federica Mogherini avalduse Krimmi annekteerimise viienda aastapäeva puhul.


"Tänasel arutelul Hiina ja ELi suhetest ning lõunakohtumisel Hiina välisministriga tõstatusid mitmed teemad, nende hulgas kaubandus-, julgeoleku ja inimõiguste küsimused. Eesti jaoks on oluline hoida dialoogi Hiinaga digitaalse julgeoleku ja internetivabaduse teemadel, et tagada avatud, turvaline, stabiilne ja kättesaadav küberruum. Samas peame endale teadvustama ka ohtusid ja koordineerima tegevusi, mis tulenevad Hiina tehnoloogia kasutamisest ja vastavatest investeeringutest,“ sõnas Mikser. „Rääkides Euroopa Liidu ja Hiina kaubandussuhetes on kindlasti oluline järgida avatud turgude ja kestliku arengu põhimõtteid ning Maailma Kaubandusorganisatsiooni reegleid,“ lisas ta.

Kõneldes valimisjärgsest olukorrast Moldovas sõnas Sven Mikser, et Eesti ja EL hindavad Moldova senist panust koostöö tihendamisel mitmes valdkonnas, seda näiteks energia- ja taristuprojektides, ettevõtlus- ning haridusküsimustes. „Eesti on Moldovat arengukoostöö projektide kaudu püsivalt toetanud alates 2000. aastast ning läbi selle aidanud tõsta tervishoiuteenuste ja arstiabi kvaliteeti, edendanud väikeettevõtlust maapiirkondades ning panustanud riigi IT-võimekuse tõstmisesse. Loodame, et see jätkub ka järgmise Moldova valitsuse all. On oluline, et jagaksime samu väärtusi ning õigusriigi põhimõtteid, kodanikuühiskonna ja meediavabaduse toetamist. Läbi idapartnerluse saame luua üha tugevamaid sidemeid lähendades Moldovat ELile,“ lisas ta.

"Täna, täpselt viis aasta tagasi annekteeris Venemaa Föderatsioon ebaseaduslikult Krimmi poolsaare, rikkudes sellega nii rahvusvahelist õigust kui Ukraina rahva tahet. See samm kujutab tõsist ohtu kogu Euroopa julgeolekule ja rahvusvahelisele õiguskorrale," sõnas välisminister nõukogu järgselt ning lisas, et seetõttu jätkab EL oma mittetunnustamispoliitika rakendamist, sh piiravate meetmete täiendamist.

Välisminister Sven Mikseri avaldus: https://vm.ee/et/uudised/valisminister-mikser-eesti-jaoks-ja-jaab-krimm-...
Euroopa Liidu ühisavaldus Krimmi kohta: https://europa.eu/!RR66cC
ELi pressiteade sanktsioonide nimekirja täiendamisest (15.03.2019): https://europa.eu/!yk34Kn


Lisainfo:
Liisa Toots
välisministeerium
avalike suhete osakonna meedianõunik
e-post: liisa.toots@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.