Sa oled siin

Välisminister Liimets ÜRO Inimõiguste Nõukogus: Eesti mõistab hukka Venemaa sõja, pettused ja valed

12. Mai 2022 - 16:17

Välisminister Eva-Maria Liimets ütles täna, 12. mail ÜRO Inimõiguste Nõukogu 34. eriistungil peetud kõnes, et Eesti mõistab hukka Venemaa sõjategevuse Ukrainas, aga ka meie kõigi vastu suunatud pettused, valed, eksitamise ning tõe moonutamise. Ta lisas, et Venemaa veebruaris alustatud täiemahuline provotseerimata sõda Ukraina vastu rikub rängalt rahvusvahelist õigust ja toob iga päev endaga kaasa loendamatuid kannatusi süütutele inimestele.

„Venemaa on järjekindlalt eiranud ÜRO Peaassamblee, inimõiguste nõukogu ja teiste rahvusvaheliste kehamite üleskutseid vaenutegevuse peatamiseks. Samuti Rahvusvahelise Kohtu korraldust agressioon lõpetada ning viia oma väed ja sõjatehnika viivitamatult Ukraina territooriumilt välja,“ ütles minister.

Minister Liimets rõhutas, et peaassamblee tegi aprillis ainuõige otsuse, kui peatas ülekaaluka toetusega Venemaa kuulumise inimõiguste nõukokku. „Venemaa toime pandud kuriteod Ukrainas ei jätnud rahvusvahelisele kogukonnale mingit muud valikut. Kahjuks pole kõigist seni tehtud sammudest veel piisanud, sest humanitaarkriis ja pealesunnitud ränne jätkub ning Ukraina inimesed kannatavad sõja tõttu kohutavalt.“

Ministri sõnul toetab Eesti riigisiseste ja rahvusvaheliste uurimiste läbiviimist, mis oleksid läbipaistvad, sõltumatud ja kiired ning keskenduksid kõigile inimõiguste ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumistele. „Selle juures on väga tähtis töö, mida sõltumatu rahvusvaheline Ukraina uurimiskomisjon on juba teinud. Sama olulised on ka Rahvusvahelise Kriminaalkohtu uurimine ja teised sõjakuritegusid uurivad algatused,“ lisas ta.

Välisminister Eva-Maria Liimetsa kõne ÜRO Inimõiguste Nõukogu 34. eriistungil SIIN.

Lisainfo:
avalike suhete osakond
[email protected]

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.