Sa oled siin

Välisminister Liimets: peame tugevdama NATO kaitse- ja heidutusvõimekust alliansi idatiival

14. Mai 2022 - 11:38
Foto: Taani välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus täna, 14. mail Tallinnas Taani välisministri Jeppe Kofodiga. Kahepoolsel kohtumisel keskenduti Venemaa sõjale Ukrainas, Venemaale kehtestatud Euroopa Liidu uuele sanktsioonipaketile ning NATO kaitse- ja heidutusvõimekuse tugevdamisele. Arutelul kõneldi ka energiajulgeolekust, sealhulgas taastuvenergiast ja rohepöördest.

Välisminister Liimets rõhutas, et Venemaa ei tohi oma ebainimlikku ja julma sõda Ukrainas võita ning selleks peab Euroopa Liit koos partneritega jätkama Venemaa igakülgset isoleerimist. „See puudutab nii uute karmide sanktsioonide kehtestamist Venemaale kui ka otsest poliitilist ja praktilist toetust Ukrainale kaitsealase- ja humanitaarabi kui ka sõjajärgse ülesehitamise näol,“ ütles ta.

Liimetsa sõnul on selge, et Euroopa peab saavutama energiasõltumatuse Venemaast ja kiirendama rohepööret. „Oleme otsustanud Venemaa gaasi ostmise lõpetada. Eesti eesmärk on taastuvenergia osakaalu suurendamine ning selle nimel jätkame aktiivset koostööd Läänemere energiavõrgu arendamisega koos Taaniga,“ ütles Liimets.

Eesti välisminister tänas kolleegi Taani panuse eest Läänemere regiooni julgeoleku tagamisesse ning sõnas, et muutunud julgeolekuolukorras peame Euroopas kohanema uue reaalsusega ning tugevdama NATO kaitse- ja heidutusvõimekust alliansi idatiival. Liimets märkis, et Eesti on otsustanud järgmisel neljal aastal tõsta oma kaitsekulutused keskmiselt 2,5 protsendile SKPst.

Välisminister Liimets kinnitas, et Läänemere julgeolekut aitab tugevdada ka Soome ja Rootsi liitumine alliansiga. „Üheks oluliseks arutelupunktiks NATO välisministrite kohtumisel täna ja homme Berliinis saab olema kindlasti ka Soome ja Rootsi liitumine,“ ütles minister ja toonitas, et NATO liikmena toetab Eesti kindlameelselt NATO avatud uste poliitikat.

Välisministrite kohtumine toimus Lennart Meri konverentsi raames. Konverentsi veerel kohtub välisminister Eva-Maria Liimets täna ka Ühendkuningriigi asevälisministri James Cleverlyga ja Tšehhi välisministri Jan Lipavskýga.

Lisainfo:
avalike suhete osakond
[email protected]

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.