Sa oled siin

Välisminister Liimets: OSCE mõju sõltub liikmesriikide vastastikusest usaldusest

2. Detsember 2021 - 20:46
Foto: OSCE

Välisminister Eva-Maria Liimets osales Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) välisministrite aastakohtumisel Stockholmis, kus arutleti OSCE võimaluste ja mõju üle rahu ja julgeoleku hoidmisel, demokraatlike väärtuste edendamisel ning rahvusvahelisel õigusel põhineva maailmakorra toetamisel.

Eesti jaoks on keskne küsimus OSCE aluspõhimõtete tugevdamine. „Arutasime, kuidas kasutada OSCE platvormi riikide vahel suurema mõistmise loomiseks, konfliktide lahendamiseks, inimõiguste edendamiseks ja kõikehõlmava julgeolekukäsitluse toetamiseks,“ ütles minister Liimets.

Välisminister rõhutas oma sõnavõtus, et OSCE piirkonnas seni jätkuvad üleastumised rahvusvahelisest õigusest ning okupeeritud aladel toimuvad inimõiguste rikkumised on suureks julgeolekuohuks tervele meie naabruskonnale. „Eesti soovib, et meie omavahel kokkulepitud põhimõtted oleksid kaitstud ning usaldus, ennustatavas ja läbipaistvus rahvusvahelises suhtluses tagatud,“ sõnas Liimets ja avaldas kahetsust, et mitmed olulised kokkulepped jäid seekord sündimata. „Siiski tuleb esile tuua ministrite avaldus Transnistria konflikti lahendusprotsessi toetuseks 5+2 formaadis.“ Liimets tõdes, et OSCE mõju sõltub just sellest, kui palju on liikmesriikidel poliitilist tahet, dialoogivalmidust ja vastastikust usaldust küsimuste lahendamisega tegelemisel.

Minister Liimets võttis sõna ka Taani, Saksamaa ja Ühendkuningriigi korraldatud Valgevene teemalisel kõrvalüritusel, kus käsitleti riigis möödunud suvel toimunud presidendivalimiste järel oluliselt halvenenud inimõiguste olukorda. „Rahvusvaheline üldsus peab hoidma Valgevenes toimuvat terava tähelepanu all. OSCE pakutud, kuid Valgevene poolt seni tagasi lükatud dialoogi ellu kutsumine olukorra lahendamiseks on väga oluline,“ sõnas välisminister. „Valgevene rahvas peab saama võimaluse ise avatult ja demokraatlikult oma tuleviku üle otsustada.“

Liimets sai OSCE välisministrite aastakohtumise raames eraldi kokku ka Armeenia, Aserbaidžaani, Kanada ja Moldova ametikaaslastega. Lisaks osales minister Ukraina-teemalisel kõrvalüritusel, kus rõhutati Ukraina territoriaalset terviklikkust ja Krimmi annekteerimise mittetunnustamist. 

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.