Sa oled siin

Välisminister Liimets Kopenhaagenis: regiooni arengu ja julgeoleku võti on riikidevaheline koostöö

4. Juuni 2021 - 17:37

Välisminister Eva-Maria Liimets oli 3.–4. juunil visiidil Kopenhaagenis, kus said kokku Taani ja Balti riikide välisministrid. Kohtumisega tähistati diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva.

„Sada aastat tagasi tunnustas Taani ühena esimestest Eestit, Lätit ja Leedut iseseisvate riikidena ning ka 30 aastat tagasi seisis Taani kindlalt meie kõrval, et saaksime oma koha vabade rahvaste ja riikide hulgas,“ ütles välisminister Liimets. „Visiidil Kopenhaagenis arutasime Taani, Läti ja Leedu välisministritega, kuidas oma tihedat ja edukat koostööd veelgi laiendada, et meie regioon saaks konkurentsivõimelisemaks, jõukamaks, kestlikumaks ja turvalisemaks,“ lisas minister.

Liimets arutas mitmepoolsel kohtumisel Taani välisministri Jeppe Kofodi, Läti välisministri Edgars Rinkēvičse ja Leedu välisministri Gabrielius Landsbergisega tulevasi koostöövõimalusi rohepöördega seotud sektorites, nagu energeetika ja transport.

Ministrid rääkisid veel transatlantilistest suhetest ja eelseisvast NATO tippkohtumisest ning arutasid regiooni julgeolekuküsimusi ja kuidas ühiselt aidata idapartnerlusriike õigusriigi ja demokraatlike reformide ellu viimisel.

Välisminister Liimetsal oli Taani välisministri Kofodiga ka kahepoolne kohtumine. Liimets tänas kolleegi Taani panuse eest regiooni julgeolekusse ning avaldas heameelt, et järgmisel aastal naasevad NATO liitlaste suurendatud kohaloleku raames Tapale Taani kaitseväelased.

Ministrid rääkisid ka Eesti tegevusest ÜRO Julgeolekunõukogus ja Liimets avas lähemalt Eesti plaane juunis alanud teiseks eesistumiseks.

Samuti arutasid ministrid COVID-19 pandeemiaga seotud probleeme ja kinnitasid ühist soovi minna Euroopa Liidu digitõendi usaldusraamistikuga kiiresti edasi, et pandeemia seljatamise poole liikuda.

Lisaks kahe- ja mitmepoolsetele kohtumistele toimus visiidi raames Kopenhaagenis Balti riikide ja Taani välisministrite osalusel konverents „Koos minevikus, olevikus ja tulevikus. 100 aastat diplomaatilisi suhteid Taani ning Eesti, Läti ja Leedu vahel“ („Together in the Past, Present and Future. 100 Years of Diplomatic Relations between Denmark and Estonia, Latvia and Lithuania“).

Balti riikide ja Taani välisministrid allkirjastasid visiidil ka ühisdeklaratsiooni (161.92 KB, PDF).

Lisainfo:
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.