Sa oled siin

Välisminister Liimets arutas Keenia välisministriga meie riikide suhteid ja koostööd ning koroonapandeemia mõjusid

9. September 2021 - 15:40
Välisminister Liimetsa kohtumine Keenia välisministri Raychelle Awuor Omamo’ga

Välisminister Eva-Maria Liimets osaleb 9.–11. septembrini president Kersti Kaljulaidi riigivisiidil Keeniasse, kus ta kohtus Keenia välisministri Raychelle Awuor Omamo’ga. Arutlusel olid riikide kahepoolsed suhted, koostöö ÜRO Julgeolekunõukogus, COVID-19 olukord Aafrikas ja maailmas ning digitaalsed võimalused arenevate ühiskondade toetamiseks.

Keenia on oma regioonis mõjukas riik, kes hindab väga Eesti kogemusi enda ühiskonna arendamisel ja digitaalsete valitsemisviiside edendamisel. „Oleme Keeniaga selle aasta lõpuni koos ÜRO Julgeolekunõukogus ning näeme suurt koostööpotentsiaali nii rahvusvahelise rahu ja julgeoleku teemadel kui ka digiarengu ja majanduskoostöö alal. Samuti oleme mõlemad huvitatud hariduskoostööst,“ ütles välisminister.

Liimets tõdes, et kuna Keeniat puudutavad Aafrika Sarve kriisid vahetult, on nende hinnang regiooni konfliktide tõsidusele, ulatusele ja lahendamise väljavaadetele ülimalt oluline.

Ministrid vestlesid eraldi ka COVID-19 olukorrast Aafrikas ja selle mõjudest piirkonna inimestele ja majandusele. „Euroopa ühiskondades on vaktsineerimine aasta algusest saati kiiresti edenenud ning üha rohkem räägitakse juba kolmandate dooside vajadusest. Samas on maailmas palju riike, kellel ei ole olnud vaktsiinidele ligipääsu ja kus pole laiaulatuslikku vaktsineerimist isegi veel alustatud. See on küsimus, mis vajab rahvusvahelise kogukonna suuremat tähelepanu, sest viirus ei tunne riigipiire ning uute tüvede esilekerkimise vältimiseks ja pandeemia seljatamiseks peame suutma kaitsta inimesi kõikjal maailmas,“ ütles välisminister Liimets.

Digiteemadel rääkides tõstsid ministrid esile Eesti ja Keenia vahel sõlmitud digikoostöö vastastikuse mõistmise memorandumit. „Täna sõlmime sarnase memorandumi igakülgse dialoogi jätkamiseks poliitiliste konsultatsioonide korraldamisel ja tervisehoiu alal,“ ütles välisminister ning lisas, et Euroopa Liidu ja teiste partnerite toel on tehtud Keenias e-valitsemise edasiseks arendamiseks suur töö.

„Keenia on meile Aafrikas oluline partner, kellega soovime tihendada arengukoostööd hariduse, teaduse, tervishoiu, ettevõtluse ning digi- ja rohepöörde vallas. Eriti soovime toetada naisi, noori ja lapsi,“ ütles Liimets. „Seetõttu on mul väga hea meel koos presidendiga lansseerida mitmeid arengukoostöö projekte. Näiteks e-haridust edendav Opiq, mille eesmärk on parandada arusaama digitaalsete õppematerjalide loomisest ja kasutamisest ning jagada Eesti kogemust parema koolihariduse saavutamiseks.“

Välisminister osaleb koos president Kaljulaidiga kohtumistel ÜRO allorganisatsioonidega ning Eesti-Keenia ärifoorumil, mis korraldatakse tihedas koostöös Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, EASi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga. Samuti külastatakse Strathmore ülikooli, kus esitletakse esimest korda e-valitsemise arengukoostööprojekti koostöös Taltechiga.

Septembris algasid Keeniaga mitmed koostööprojektid, sealhulgas välisministeeriumi rahastatav Eesti Pagulasabi projekt, mille raames antakse humanitaarabi kohapealsetes pagulasasumites. Samuti on alguse saanud Timbeteri säästva metsamajandamise projekt ning Mondo digipädevuste ja Reet Ausi ringmajanduse teemalised projektid. Käimas on ka Garage-48 häkaton Keenia noortele. 

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.