Sa oled siin

Välisminister Kristiina Ojulandi sõnavõtt Lyoni Kaubanduskojas seminaril "Eesti äri- ja investeerimiskeskkond"

24. Märts 2004 - 16:38
Prantsuskeelse sõnavõtu eestikeelne versioon


Lugupeetud daamid ja härrad, Prantsusmaa ärikogukonna esindajad,

Lubage mul esmalt tervitada kõiki kohalviibijaid ja tänada siiralt kaubanduskoja presidenti härra Jean Agnes'i ja tema kolleege seminari toimumisele kaasaaitamise eest. Mul on suur au osaleda tänasel seminaril ja tutvustada Eestit, kui Prantsusmaa uut partnerit Euroopa Liidus. Kuigi meie riikide vahelised suhted said alguse juba paljude aastate eest, omandava need uue vormi ja sisu viie nädala pärast. 1. mail liitub Eesti Euroopa Liiduga. Nii kultuuriliselt kui ajalooliselt on Eesti alati Euroopasse kuulunud. Nüüd saame Euroopa osaks ka poliitiliselt ja majanduslikult ning see asjaolu tõstab täiesti uuele tasemele ka Prantsusmaa ja Eesti vahelise koostöö.

Eesti, nagu ka teiste liituvate riikide majanduslik ja poliitiline areng on viimase kümnendi jooksul olnud muljetavaldav. Ometi esineb Euroopa Liidu praeguste liikmesriikide rahvaste hulgas kõhklusi seoses Euroopa ühinemisega. Tsiteeriksin siinkohal näiteks Le Monde'i lugejat, kes 18. märtsil ilmunud lugejakirjas väidab, et tal on hirm eestlaste ja lätlaste ees, parce que on ne les connaīt pas.... Meie tänase kohtumise üks eesmärke on ka neid kõhklusi hajutada.

Tugev ja ühtne Euroopa on kõigi Euroopa rahvaste huvides. Euroopa peab suutma mängida olulist rolli maailmapoliitikas nii rahu ja demokraatia leviku tagajana kui vaba ja õiglase kaubavahetuse eest seisjana. Seepärast soovib Eesti aidata kujundada Euroopat, mis suudaks edukalt toime tulla üha tihenevas rahvusvahelises konkurentsis ja seda nii majanduslikult kui poliitiliselt.

Euroopa majanduse ja kodanike heaolu edendamiseks on kõige olulisem tõsta liidu konkurentsivõimet. Seetõttu toetab Eesti igati Lissaboni protsessi strateegia eesmärkide järjekindlat elluviimist. Eesti majandus vastab juba täna täielikult Euroopa majandus- ja rahaliiduga liitumiseks kehtestatud Maastrichti kriteeriumidele. Eesti ei soovi olla ja ei saa olema takistuseks Euroopa majanduse arendamisel. Soovime võrdse partnerina, külg-külje kõrval teiste Euroopa rahvastega arendada meie ühiskodu.

Mul on hea meel tõdeda, et lisaks makromajanduslikule valmisolekule integreerumaks ühineva Euroopa koostööstruktuuridega on Eesti näol tegemist ka Euroopa ühe kõige dünaamilisema ja avatuma majandusega riigiga. Eesti kasvutempo on viimastel aastatel mitmekordselt ületanud Euroopa keskmise, tingituna meie soodsast asukohast ja majanduskliimast. Lisaks konkurentsivõimelisele majandusele juhiksin teie tähelepanu ka Eesti puutumatule loodusele, mis tagab head võimalused ökoturismiks ja Hansaliiga aegadest pärineva Põhja-Euroopa ühe vanima pealinna Tallinna vanalinnale.

Tallinn on üks ehedamal kujul säilinud keskaegseid Euroopa linnu, mis kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Hiljuti sisseseatud otselennuühenduse Pariisi ja Tallinna vahel teeb selles veendumise lihtsaks. Tulge ja külastage Eestit!

Peab tunnistama, et Prantsusmaa ja Eesti vahelistes majandussuhetes ei ole ära kasutatud kõiki nende potentsiaalseid võimalusi. Seetõttu kutsun teid üles sellel teemal mõtlema ja suhteid edasi arendama. Olen seejuures veendunud, et hoolimata väiksest turust on Eesti soodne asukoht Prantsuse investeeringutele. Oluline on samuti Eesti lähedus meie kiirelt kasvavatele naaberturgudele, eelkõige Venemaale .


Lugupeetud daamid ja härrad,

Euroopa Liidu edukuse võtmeks on olnud võime liita suur hulk väga erinevaid riike üheks toimivaks mehhanismiks. Seeläbi luuakse paremad tingimused majanduslikule arengule ja kasvule. Euroopa Liitu on iseloomustatud kui "kõige edukamat riikidevahelist ühendust kogu inimkonna ajaloos". Lubage mul teile kinnitada, et Eesti eesmärgiks ühineva Euroopa liikmena on juba saavutatut hoida ja edasi arendada.

Tänan tähelepanu eest ja soovin teile sisukat seminari!

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.