Sa oled siin

Välisminister Ilvese intervjuu Raadiole Vaba Euroopa

4. Oktoober 2001 - 7:17
Riho Laanemäe: Milline mõju oli viimaste nädalate terrorisündmustel tänasele NATO kandidaatriikide välisministrite kohtumisele?

Toomas Hendrik Ilves: Loomulikult olid just nimelt terrorismiaktid New Yorgis ja Washingtonis tähelepanu keskmes, nagu see pidigi olema. Me ei saa kuigi palju rääkida NATO laienemisest, kui samal ajal hetkel on käimas väga tõsine võitlus terrorismi vastu. See oligi peamine punkt. Ja see on ka täiesti arusaadav, sest need probleemid, mis on köitnud tähelepanu, on probleemid, mis puudutavad meid kõiki. Need probleemid on globaalsed. Kuigi terrorismiaktid leidsid aset New Yorgis ja Washingtonis, sai kõik planeerimisfaasis, nagu selgub, alguse Euroopas. Seda võiks kontseptuaalselt kokku võtta nii: veel kümme aastat tagasi oli vastasseis julgeolekumaastikul täiesti binaarne - NATO contra Varssavi Pakt ning tegemist oli tankide ja rakettidega, see tähendab - tegemist oli "kõva" julgeoleku küsimusega. Praegu tulenevad meetmed julgeolekuohu kõrvaldamiseks pigem valdkonnast, mida nimetatakse "pehmeks" julgeolekuks: rahapesu, korruptsioon, narkokuritegevus. Nimelt narkokuritegevus on terroristide põhiline rahastamisviis. Praegu on traditsioonilised "pehme" julgeoleku küsimused saanud "kõva" julgeoleku küsimuseks.

Kas Eesti tuli sellel kohtumisel välja ka mingite initsiatiividega?

Me lihtsalt tutvustasime Eesti valitsuse programmi selles valdkonnas. Ent kontseptuaalselt oli see võib olla uudis ning võeti hästi vastu. Pean silmas mõtet, et "pehme" julgeoleku küsimused on muutunud "kõva" julgeoleku küsimuseks. Initsiatiiv on selle kohta võib olla natuke liiga palju öelda. Eesti on rakendanud rea meetmeid nende küsimustega tegelemiseks. Seega pole see initsiatiiv ehk meie puhul midagi uut, aga - tõsi küll - said minu kolleegid aru, et see on oluline valdkond, millega tegeleda, et me oleksime kõlblikud NATOsse astuma.

Kas NATO laienemise ajakava, NATO laienemise küsimused olid täiesti tähelepanu alt kõrval?

Nagu nad pididgi olema, sest me tegeleme selle suure ohuga, mis praegu eksisteerib. Seetõttu ei ole NATO laienemine just esmatähtis küsimus ajal, kus me kõik peame andma oma panuse võitluses terrorismi vastu. Lisaks peame minema sellistelt kaunitelt fraasidelt nagu - Euroopa: vaba ja täiuslik - üle tegudele. Peame suurendama julgeolekut, tagama, et meie riikides ei pesta terroristide raha, et meie riikides ei toimu terroristlike aktsioonide planeerimist jne.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.