Sa oled siin

Välisminister Eva-Maria Liimetsa kommentaar olukorra kohta Poola-Valgevene piiril

12. November 2021 - 12:15

Eesti ei saa kuidagi jääda Poola-Valgevene piiril toimuva suhtes ükskõikseks. Seepärast arutasime reedel minu ettepanekul Valgevenes toimuvat Balti välisministrite ja Valgevene demokraatlike jõudude esindaja Svjatlana Tšihhanovskajaga Vilniuses. Enesestmõistetavalt hoiavad kõik Eesti asjassepuutuvad ametkonnad Valgevene jätkuval hübriidrünnakul EL-i ja NATO välispiiril väga teravalt silma peal. Eesti jaoks on täiesti vastuvõetamatu, kui oma kodust tühjade lubadustega kaugele meelitatud inimesi, nende hulgas ka naisi ja lapsi, kasutatakse kalgilt ära poliitilise mõjutusvahendina.

Eesti oli juulis üks esimesi riike, kes pakkus Leedule oma kohest tuge ja näitas üheseltmõistetavat solidaarsust. Samuti oleme ÜRO julgeolekunõukogu eesistujana juhtinud Valgevene piiril toimuvale järjekindlalt rahvusvahelise kogukonna tähelepanu. Olen ka täna New Yorgis, kus tõstatame selle küsimuse esimesel võimalusel julgeolekunõukogu aruteludes.

Kindlasti peame sama oluliseks ka Läti ja Poola piiride kaitse tagamist ning oleme valmis neid vastavalt nende soovidele ja vajadustele toetama. Käisin suvel kriisi puhkedes ka ise Leedus olukorraga tutvumas ja väljendasin oma kolleeg Gabrielius Landsbergisele Eesti kindlat tuge. Sellest ajast oleme Leedut, aga ka Lätit ja Poolat igati toetanud ning kasutanud järjekindlalt ka kõiki diplomaatilisi töövahendeid, et migrantide voog Valgevenest väheneks ning rünnak lõppeks.

Euroopa Liidu jaoks on oluline tugevdada oma välispiiride kaitset ning leida võimalused selleks vajaliku rahastuse suurendamiseks. Sama oluline on ka Valgevene režiimi mõjutamine sanktsioonidega, milleks peame kiirendama järgmise paketi rakendamist. Kavatsen järgmise nädala alul toimuval Euroopa Liidu välisasjade nõukogul mõlemad teemad tõstatada ning loodan südamest, et jõuame välisministrite vahel neis asjus võimalikult kiiresti üksmeelele.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.