Sa oled siin

Välisminister esines Balti Nõukogu istungjärgul

28. Mai 1999 - 9:39

Reedel, 28. mail osales välisminister Toomas Hendrik Ilves Vilniuses Balti Nõukogu 5. istungjärgul. Minister Ilves esines kõnega Eesti, Läti ja Leedu koostöö teemal seoses Eesti saamisega Balti Ministrite Nõukogu eesistujariigiks käesoleva aasta 1. juulil.

Välisminister Ilves hindas senist kolmepoolset koostööd viljakaks, lisades, et Eesti, Läti ja Leedu koostöö on mitmes aspektis palju tihedam kui nii mõneski muus Euroopa piirkonnas. Samas rõhutas minister, et peatähelepanu tuleks pöörata just kavandatud plaanide elluviimisele. "Meie koostöö on ja peakski jääma pragmaatiliseks ja praktiliseks," ütles Eesti välisminister.

Eesti välisminister toonitas, et kolmepoolse koostöö planeerimisel ei tohiks kaotada silmist üldpoliitilisi prioriteete nagu ühinemine Euroopa Liidu ja NATOga. Ilvese sõnul on Eesti, Läti ja Leedu senini edukalt demonsteerinud oma tahet teha koostööd NATO suunal ning see on olnud otsustav argument nende senisel liikumisel NATO liikmestaatuse poole.

Minister Ilves osutas ka kasutamata võimalustele NATOsuunalises koostöös. Ta toonitas, et oluline on leida koostööks praktilisi väljundeid ja vältida poliitilisi erimeelsusi põhiküsimustes.

Eesti välisminister puudutas ka Balti vabakaubanduslepinguga seonduvat. Ta rõhutas, et Eesti on seda lepingut seni tugevalt kaitsnud liitumisläbirääkimistel Euroopa Liiduga ning pidevalt kinnitanud, et Eesti soovib lepingutingimusi Läti ja Leeduga säilitada. "Kui aga vabakaubandusleping ei tööta, siis pole Eestil ka midagi kaitsta," ütles Ilves. Ta lisas, et ehkki Läti on nüüd Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmesriik, ei too see kaasa mingeid takistusi vabakaubanduslepingutest kinnipidamisel.

Eesti seisukohti seoses Balti vabakaubanduslepinguga tutvustas välisminister Ilves ka lühikesel kohtumisel Läti välisministri Valdis Birkavsiga, kus peamiseks jututeemaks oli Läti Seimis eile vastu võetud seadus sealiha imporditollide kehtestamise kohta.

Pärastlõunal osaleb välisminister Toomas Hendrik Ilves Balti Assamblee istungil ning annab koos Läti ja Leedu välis- ja kaitseministritega ühise pressikonverentsi. Õhtul sõidavad Balti Nõukogu istungjärgust osavõtjad Palangasse, kus on programmis välis- ja kaitseministrite töine lõunasöök. Kolmepoolse koostöö küsimuste arutelu jätkatakse ka ühisel hommikueinel laupäeval.

Minister Ilves saabub tagasi Tallinna laupäeva pärastlõunal.VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.