Sa oled siin

Välisminister arutas Rootsi parlamendi esimehega piirkondlikku koostööd

13. Veebruar 2020 - 14:55

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus Rootsi parlamendi Riksdagi spiikri Andreas Norléniga, kellega arutas lisaks kahepoolsetele suhetele ka piirkondliku koostöö küsimusi.

Reinsalu tänas Norléni Rootsi-Eesti koostööfondi loomise eest, kuhu Eesti panustas 2019. aastal 150 000 eurot, ja kinnitas, et näeb fondi tegevusel suurt potentsiaali. Majandussuhted Rootsiga on Reinsalu sõnul väga tihedad, samas saab neid veelgi edasi viia, sealhulgas digikoostöö kaudu. „Ootame Rootsit ühinema X-tee kasutamisega, et arendada piiriülest andmevahetust,“ märkis ta.

Reinsalu tutvustas Norlénile Eesti kui Põhja-Balti koostöö (NB8) koordinaatori prioriteete ja rõhutas piirkonna tähtsust Eestile. Lisaks tuli jutuks Arktika Nõukogu, kus Rootsi on liikmesriik ja Eesti on alustanud ettevalmistusi vaatlejastaatuse taotlemiseks. 

„Toetame seisukohta, et Arktika peaks jääma madalate pingetega alaks. Arktika lähedal asuva riigina on ka Eestil huvi ja vastutus tagada Arktika kestlikkus,“ sõnas ta. Reinsalu sõnul on Eesti polaaruurijad aastaid Arktika uurimisega tegelenud ning seega saaksid Eesti teadlased otseselt osaleda Arktika Nõukogu töörühmades.

Reinsalu avaldas Norlénile kaastunnet seoses 17 Rootsi elaniku hukkumisega 8. jaanuaril Iraanis juhtunud lennuõnnetuses ja küsis arengute kohta õnnetuse uurimisel. Rootsi teeb õnnetuse tagajärgedega toimetulekuks koostööd Kanada, Ukraina, Afganistani ja Ühendkuningriigi ning Iraaniga.

Põgusalt puudutati kohtumisel ka Euroopa Liidu eelarvet ning EL-i suhteid Hiinaga. 

Lisainfo:
Fred Püss
Meedianõunik
Välisministeerium
Avalike suhete osakond
+372 6 377 618, +372 55 562 488

Veel uudiseid samal teemal

01.04.2020|Välisministeerium

Urmas Reinsalu tänas Ühendkuningriigi ja Valgevene ministrit Eesti kodanike aitamise eest

Välisminister Urmas Reinsalu tänas telefonikõnes Ühendkuningriigi euroopaministrit Wendy Mortonit ja Valgevene välisministrit Vladimir Makeid selle eest, et sealsed võimud lubasid Eesti inimestel Ühendkuningriigi ja Valgevene kaudu koju pöörduda.

23.03.2020|Välisministeerium

Urmas Reinsalu tegi Euroopa Liidu välisministrite videokohtumisel ettepanekud koostöö tõhustamiseks

Täna toimus virtuaalsel teel Euroopa Liidu välisministrite poliitiline arutelu koroonaviirusest tingitud kriisiolukorra üle. Eelkõige arutati seda, kuidas senisest tõhusamalt koostööd koordineerida.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.