Sa oled siin

Välisministeerium kuulutas välja Moskva saatkonnahoone kunstikonkursi võitjad

20. Detsember 2018 - 18:14

Neljapäeval, 20. detsembril kuulutati välisministeeriumis välja võitjad kolmeks kavandatavaks kunstiteoseks Eesti suursaatkonnas Moskvas.

Kunstikonkurss kutsuti ellu Moskva saatkonnahoone renoveerimise raames, et leida 1903. aastal rajatud juugendvillas paiknevasse esindusse parimad teosed kaasaegse Eesti kunsti tutvustamiseks. Kokku otsustas žürii esikolmikud kolmes kategoorias: laemaaling ajaloolise hoone fuajeesse, teosed 5. korruse fuajeesse ja teos nõupidamisruumi seinale.

Kunstnikke, kes valiti esikolmikusse konkursi kolmes kategoorias, õnnitles isiklikult välisminister Sven Mikser. “Kõik meie esindused on tükike Eesti riiki välismaal ja on suur au, et meie väärikas saatkond Moskvas saab hoida Eesti kaasaegse kujutava kunsti lippu kõrgel,” sõnas Mikser oma tänukõnes. “Saatkonnahoone Moskvas on Eesti välisteenistuse üks suursugusemaid asukohti - juba pea 100 aastat tagasi, 1921. aastal alustas selles südalinna juugendhoones tegevust Eesti saatkond ja ka peale iseseisvuse taastamist esindab saatkond Eesti riigi huve ja teenindab meie kodanikke just sellest samast paigast,” lisas ta.

Žürii esindaja Jaan Elken Eesti Kunstike Liidust selgitas lähemalt valikuprotsessi. “Oluliseks kriteeriumiks oli see, et valitavad teosed täiendaksid väärikalt Moskva saatkonna ajaloolist kunstikollektsiooni parimate näidetega tänapäevasest Eesti kunstist. Fuajee lakke kavandatud teos on kujundusliku selgrooga kunstitöö, mis on ruumi arhitektoonikale võrdväärseks partneriks. Järgmise sammuna tuleks realiseerimisele minevas kavandis autoril koos arhitekti ja sisearhitektiga täpsustada kasutatavatest kunstimaterjalidest (kas akrüülvärv lõuendil või lubiliimvärvis sgraffito) lähtuv koloriit, mis arvestaks teose asukohta, ning tehnilised üksikasjad,” ütles Elken.

Võitjad on järgmised:

Laemaaling ajaloolise hoone fuajees

1. koht: Jüri Kask, kavand “SEOS” (36 000 EUR, tasutakse eraldi sõlmitava lepingu alusel)
2. koht: Maret Sarapu, kavand “ALLEE” (preemia 3500 EUR)
3. koht: Eleriin Ello, kavand “TAEVAKIVID” (preemia 2500 EUR)

Teosed 5. korruse fuajees

1. koht: Mall Nukke, kavand “FILMID” (6000 EUR, tasutakse eraldi sõlmitava lepingu alusel)
2. koht: Oliver Soomets/Bruno Lillemets/Tõnis Hiiesalu, kavand “AAMEN” (preemia 1000 EUR)
3. koht: Andres Koort, kavand “LAOTUS” (preemia 500 EUR)

Teos nõupidamisruumi seinale

1. koht: Tarrvi Laamann, kavand “RAHU JA ARMASTUS” (6000 EUR, tasutakse eraldi sõlmitava lepingu alusel)
2. koht: Krista Leesi, kavand “VIRONIA” (preemia 700 EUR)
3. koht: Ilme Rätsep/Feliks Sarv, kavand “VAIKUS” (preemia 500 EUR)

Kahes kategoorias korraldab välisministeerium uue konkursi täpsustades teoste olemus ja materjalivalikut.

Žüriisse kuulusid: Piret Reintamm-Benno (Eesti suursaatkonna Moskvas asejuht), Jaan Elken (Eesti Kunstnike Liit, maalikunstnik), Alar Nurkse (Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kunstimuuseumi maalikonservaator), Margit Aule (KAOS Arhitektid OÜ, Moskva saatkonnahoone rekonstruktsiooni arhitektuurse lahenduse autor), Maria Arusoo (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse direktor).

Moskva suursaatkonna renoveerimine on hetkel lõpufaasis. Renoveerimisel pööratakse olulist tähelepanu ajalooliste detailide ja elementide restaureerimisele. Malõi Kislovski põiktänavas asuv saatkonnahoone on üks neljast praegusest Eesti saatkonnast, kus asus esindus ka enne 1940. aastat.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmxMYsjs
Lingid võitjate kavanditele:

Laemaaling ajaloolise hoone fuajees: http://pilv.mfa.ee/public.php?service=files&t=81ae8013f7b11f03d744ac8f32...
Teosed 5. korruse fuajees: http://pilv.mfa.ee/public.php?service=files&t=72954a9b0b6ca71298b1458baf...
Teos nõupidamisruumi seinale: http://pilv.mfa.ee/public.php?service=files&t=964d8c51f4d7e99ecb94acf730...

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
britta.tarvis@mfa.ee
+ 372 5194 7045
 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.