Sa oled siin

Väino Reinart: "OSCE on aidanud tõrjuda kriitikat"

23. Oktoober 2001 - 12:56
Postimees 23.10.2001
Kaarel Kaasi intervjuu välisministeeriumi asekantsleri Väino Reinartiga


Välisministeeriumi poliitika asekantsleri Väino Reinarti kinnitusel ei ole Eestis kümme aastat oma missiooni hoidnud OSCE ahistav organisatsioon, pigem on missiooni raportid aidanud tõrjuda kriitikat keelepoliitika kohta.

Kas OSCE on Eestile vaenulik organisatsioon?

Eesti on OSCE täieõiguslik liikmesriik, OSCE võtab otsuseid vastu konsensuse alusel. Seega saab OSCE teha üksnes selliseid otsuseid, millega ka Eesti on nõus. OSCE saab olla Eesti suhtes täpselt nii sõbralik või vaenulik, kui me ise enda suhtes oleme. Arvan, et me vähemalt teadlikult enda suhtes vaenulikud ei ole.

Eeltoodu mõistagi ei välista lahkarvamusi OSCE ametisse nimetatud kõrgete esindajate või ekspertide ja liikmesriikide vahel. Lahkarvamusi on meil olnud ja neid ei saa välistada ka edaspidi.

Missugust tulu on meile tõusnud OSCE missiooni viibimisest Eestis?

Minu arvates on olnud sellest missioonist tulu. Näiteks on missioon varustanud OSCE liikmesriike raportitega Eestis toimuva kohta. Võin kinnitada, et neist on kohati olnud palju kasu selle kriitika tõrjumisel, mida aeg-ajalt meie vähemuste- või keelepoliitika aadressil on esitatud.

Samuti on missioon tähelepanelikult jälginud Eesti seadustiku kujunemist vähemusi puudutavates küsimustes ja aidanud seeläbi kaasa seaduste rahvusvahelisele tunnustamisele.

Kuidas on selle missiooni viibimine Eestis mõjutanud meie sise- või välispoliitilisi otsuseid?

Mulle teadaolevalt on missioon igati püüdnud hoiduda Eesti sisepoliitikasse sattumisest, veel vähem üritanud seal midagi mõjutada. Kas seda on täielikult õnnestunud vältida, on juba sisepoliitikaga tegelejate asi otsustada.

Eesti vähemusi ja välismaalasi puudutava seadustiku kujunemist on missiooni siinviibimine mõjutanud, sellest oli juba eespool juttu. Ma ei arva, et see kohalolek oleks kuidagi mõjutanud meie välispoliitilisi otsuseid.

Kas selle missiooni Eestis viibimise fakt mõjutab kuidagi ka kolmandate riikide või organisatsioonide suhtumist Eestisse?

Kui nüüd OSCE missioon täna ütleb, et pärast teatud spetsiifiliste küsimuste lahendamist pole neil siin õieti enam midagi teha, siis see on kindlasti arvamus, mis kinnitab paljudele otsustajatele, et Eesti on olnud suuteline välja töötama ja ellu rakendama vettpidava seadusandliku raamistiku tõhusaks tegelemiseks vähemuste problemaatikaga.

Samal ajal tuleb nentida, et oleme rahvusvaheliselt kahjuks kohanud ka katseid Eestit missiooni kohaloleku läbi häbimärgistada. Umbes nii, et kui on missioon, siis ei saa me järelikult ise hakkama.

Kas OSCE missiooni lahkumine Eestist on meile kasulik?

Meile on kasulik, kui OSCE missioon lahkub siit edukalt, ehk siis pärast seda, kui missiooni enda hinnangul on Eesti kõik selle, mida peetakse oluliseks, saavutanud.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.